Reklama

Poprawa nastrojów na giełdach

Środowa sesja przyniosła odreagowanie na europejskich giełdach. Wprawdzie na wcześniejszych sesjach nie było widać silnej chęci do wyprzedaży akcji i przeważały jedynie umiarkowane spadki, to również strona popytowa była mocno osłabiona. Kupujących w dalszym ciągu ograniczała przede wszystkim niepewność związana z "kryzysem zadłużenia" w strefie euro.

Reklama

Jednak przyznanie Irlandii pomocy finansowej i zapowiedź reform w tym kraju istotnie zmniejszyły ryzyko jego bankructwa. Oczy inwestorów z niepokojem zwróciły się tym razem na Hiszpanię.

Reklama

Jednak w przypadku tego kraju, perspektywa konieczności przyznania pomocy finansowej ze strony UE i MFW wydaje się być odległa. Tym bardziej, że obecnie rentowności 10-letnich hiszpańskich obligacji skarbowych utrzymują się wciąż poniżej oprocentowania, po jakim udzielona została pomoc finansowa dla Irlandii, czyli 5,8 proc. Być może w końcu inwestorzy uwierzyli, że obecne zawirowania rynkowe da się szybko zażegnać, co widoczne jest w zahamowaniu dalszej przeceny euro oraz odbiciu na rynku akcji.

Wciąż sporą siłę prezentuje niemiecki indeks DAX, który nie poddał się ostatniej presji spadkowej, a teraz wraz z poprawą nastrojów znacząco zyskuje na wartości. Tym samym scenariusz osiągnięcia poziomu 7000 pkt w dalszym ciągu jest aktualny.

Również indeks WIG20 dyskontuje poprawiające się nastroje. Dalsze spadki zostały zatrzymane przez okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym WIG20 utrzymuje się od przełomu czerwca i lipca. Spośród spółek wchodzących w skład indeksu krajowych blue-chipów największym zainteresowaniem cieszą się najbardziej płynne walory, co wraz z odrabianiem przez złotego ostatnich strat świadczyć może o powrocie kapitału zagranicznego na nasz rynek.

Zespół GO4X

Dowiedz się więcej na temat: Akcji | sesja | WIG | euro | poprawa | WIG20 | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »