Reklama

Popyt odzyskał przewagę

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywały się w kontekście dwóch impulsów wzrostowych.

Pierwszym były wczorajsze zwyżki na Wall Street, które były odpowiedzią na spokojny w sumie komunikat amerykańskiego banku centralnego. Drugim impulsem był wynik referendum niepodległościowego w Szkocji, które zdjęło z rynków niepokój związany z niepewnością, co do kształtu, jaki może przybrać rozpad Wielkiej Brytanii oraz przyszłe konsekwencje tego kroku w postaci wyjścia Mniejszej Brytanii z Unii Europejskiej.

Rynek wykorzystał presję wzrostową z otoczenia i zaczął dzień od zwyżki, która była niczym więcej niż powieleniem analogicznego ruchu na wielu giełdach europejskich. Szybko jednak okazało się, iż wzrost ma wadę w postaci niskiego obrotu, co przełożyło się na pięć godzin konsolidacji, którą skończyła dopiero rozgrzewka przed finałową godziną sesji.

Reklama

W istocie z perspektywy końca dnia widać, iż kluczem do całego rozdania nie były wcale optymistyczne treści z otoczenia GPW, ale finałowa godzina sesji, w trakcie której władzę nad rynkiem największych spółek przejęli gracze dbający od rozliczenie kontraktów terminowych serii wrześniowej. Pochodną była fala wzrostowa, która zaczęła się w okolicach 2515 pkt. i w skrajnym punkcie wyniosła WIG20 w pobliże 2545 pkt.

Przeszło procentowe przesunięcie indeksu w kontekście masowo rzucanych zleceń w największym stopniu przesądziło o wzroście WIG20 o 1,5 procent i zamknięciu na poziomie 2539 pkt. Ślad po godzinie koszyków został również w perspektywie tygodniowej, w ramach której WIG20 zyskał 1,7 procent. Jeśli jednak spojrzeć na rynek przez pryzmat wszystkich sesji tygodnia, to trudno nie uznać faktu, iż jeszcze przed piątkowym finiszem popyt zdołał przenieść indeks na 2500 pkt. i zanegować słabość z końcówki poprzedniego piątku.

Bilansem jest podtrzymanie sygnałów kupna po pokonaniu przez WIG20 poziomu 2500 pkt., co oznacza, iż uwaga graczy pozostaje skupiona na oporach zaczynających się psychologiczną barierą 2600 pkt.

Adam Stańczak

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »