Reklama

Pora realizować zyski?

Jednomyślność inwestorów co do cen wielu klas aktywów sugeruje, że rynki z dnia na dzień dojrzewają do korekty. Przełamanie silnych trendów będzie jednak wymagać poważnych argumentów. Być może jutrzejsze dane z USA zapoczątkują zimny prysznic?

Jednomyślność inwestorów co do cen wielu klas aktywów sugeruje, że rynki z dnia na dzień dojrzewają do korekty. Przełamanie silnych trendów będzie jednak wymagać poważnych argumentów. Być może jutrzejsze dane z USA zapoczątkują zimny prysznic?

Na rynku walutowym kolejne interwencje banków centralnych wydają się obecnie być tylko kwestią czasu. Kurs pary dolar/jen spadł w czwartek do najniższych poziomów od kilkunastu lat. Za dolara płacono po południu 82,3 jena, czyli o ponad jednego jena mniej niż podczas ostatniej interwencji, na którą w połowie września Bank Japonii wydał ok. 25 mld USD.

Jednocześnie dolar jest najsłabszy w stosunku do euro od początku lutego. Kurs pary euro/dolar podczas czwartkowej sesji zdołał siłą rozpędu przebić na chwilę okrągłą barierę 1,40 USD, ale szybko zaktywizowało to spekulantów realizujących krótkoterminowe zyski.

Reklama

Na rynku surowców ropa naftowa osiągnęła cenę powyżej 84 USD za baryłkę, co znaczy, że najwyższe poziomy od dwóch lat znajdują się w zasięgu ręki. O ile dla części inwestorów posiadających długie pozycje jest to powód do zadowolenia, to trudno to samo powiedzieć o milionach konsumentów na całym świecie, którzy wkrótce będą musieli ograniczyć nie tylko wydatki na żywność, ale również na paliwo.

Krótkoterminowa analiza techniczna sugeruje przegrzanie rynków metali szlachetnych, o których w ciągu ostatnich tygodni można było przeczytać na pierwszej stronie niemal każdego większego dziennika, co z reguły zwiastuje rychłe odwrócenie trendu.

Zgodne z oczekiwaniami, decyzje banków centralnych w Europie były raczej pretekstem do gry z trendem, niż do jego odwrócenia. EBC i Bank Anglii, w przeciwieństwie do Banku Japonii, nie zaskoczyły inwestorów obniżkami stóp. Pierwsza część sesji na europejskich rynkach przyniosła więc dalsze wzrosty cen papierów wartościowych.

Zimnym prysznicem dla optymistów z rynków akcji okazały się jednak dane o sprzedaży detalicznej w USA (spadek miesięcznej dynamiki z 3,2 do 2,6 proc.), a kropką nad i mogą być jutrzejsze informacje o zmianie bezrobocia w USA.

Jeśli wypadną one gorzej od oczekiwań, które mówią o wzroście stopy bezrobocia z 9,6 do 9,7 proc., wówczas inwestorzy, którzy dzisiaj pozbywali się akcji, niewątpliwie będą mieli powody do zadowolenia, bo reszta uczestników rynku otrzyma trudne do podważenia argumenty przemawiające za korektą cen po trwających od początku września zwyżkach.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »