Reklama

Powrót do korekty spadkowej?

Końcówka ubiegłego tygodnia wypadła negatywnie. Indeks WIG20 spadł 0,65% do 2343 pkt. przy umiarkowanym obrocie na poziomie 607 mln zł.

W gronie spadkowiczów znalazły się m.in. spółki paliwowe (PKN Orlen -3,23%, Lotos -1,54%). Z kolei kolejny dzień z rzędu błyszczała energetyka na czele z Energą +3,86%, PGE +1,64% i Tauronem +1,60%. W konsekwencji coraz bardziej indeks WIG20 oddala się od psychologicznego oporu na poziomie 2400 pkt. Jest ryzyko, że obserwowana korekta spadkowa będzie miała głębszy wymiar, co oznaczałoby przetestowanie 2300 pkt. Powodem jest pogorszeni klimatu inwestycyjnego na Zachodzie.

Bez przełomu w grupie "średniaków"

W segmencie mid caps nadal bez rozstrzygnięcia. Indeks mWIG40 na końcowym dzwonku w piątek był notowany na poziomie 4898 pkt. Obroty podliczono na 126 mln zł. Widać wyraźną awersję do ryzyka do małych i średnich spółek. Z analizy wykresu wynika, że rynek ma duże problemy z przełamaniem najbliższego oporu na wysokości 4950 pkt. Tym samym nadal będzie obowiązywać ruch boczny w przedziale 4650-4950 pkt.

Reklama

Słaba dyspozycja "maluchów"

Ważą się losy indeksu małych spółek. Na notowaniach sWIG80 w dalszym ciągu widoczna jest spadkowa korekta. Wariant pesymistyczny zakłada dalsze obsuwanie się indeksu kolejno w okolice 15,5 tys. pkt. i niżej do 15,2 tys. pkt. gdzie biegnie długoterminowa linia trendu wzrostowego. Prawdopodobnie dopiero od tego miejsca popyt zacznie atakować, dlatego nadal należy się liczyć ze słabszą koniunkturą w segmencie small caps.

Informacje ze spółek

PKN Orlen - Wyniki lepsze od oczekiwań

Zysk netto grupy Orlenu, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w drugim kwartale 2017 roku do 1,54 mld zł z 1,61 mld zł przed rokiem i był delikatnie niższy od średniej prognoz rynkowych na poziomie 1,58 mld zł.

PKN Orlen pochwalił się dobrymi wynikami finansowymi za 2kw17, co jest wynikiem utrzymania wysokich marż petrochemicznych oraz rafineryjnych. Poprawie wyników sprzyja zwiększony popyt konsumpcyjny na paliwa oraz walka z szara strefą.

Torpol - Wysyp kontraktów w segmencie budownictwa kolejowego

Torpol podpisał z PKP PLK umowę na prace przy linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica - Rudna Gwizdanów za 190 mln zł netto - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy brutto to 233,7 mln.

Na polskim rynku kolejowym obserwujemy wyraźne ożywienie z czego korzystają spółki zajmujące się modernizacją i budową nowych linii kolejowych. To wynik napływu funduszy z nowej perspektywy unijnej. Do głównych beneficjentów poprawy sytuacji w branży zalicza się Torpol, który w ostatnim czasie pozyskał kilka dużych kontraktów. Pierwsze pozytywne rezultaty w wynikach pojawią się prawdopodobnie dopiero w raporcie za 3-4kw. br. Niemniej inwestorzy już teraz mogą dyskontować poprawiające się perspektywy Torpolu, dlatego jest duża szansa na zakończenie korekty spadkowej na akcjach Torpolu i powrót kursu spółki do tendencji wzrostowej.

Krzysztof Wańczyk

analityk inwestycyjny, Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Dowiedz się więcej na temat: spadł | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »