Reklama

Przebudzenie hossy

Koniec roku przynosi nam zdecydowaną poprawę nastrojów na rynkach akcji. Wszystko rozpoczęło się niewinnie, od delikatnych wzrostów w Azji, jednak wzrosty w trakcie sesji londyńskiej (wraz z powrotem na rynki tamtejszych inwestorów) są już pokaźne i napawają optymizmem przed sesją amerykańską oraz przed Nowym Rokiem.

Styczeń z reguły przynosi hossę na rynkach akcyjnych. Wiąże się to z repozycjonowaniem inwestorów instytucjonalnych i zmianą w portfelach inwestycyjnych po zaraportowaniu rocznych wyników. Na początku grudnia wydawało się, że DAX nie podniesie się w tak dynamiczny sposób jak obserwujemy to obecnie. Jednak należy zauważyć, że druga połowa grudnia również zazwyczaj przynosi wzrosty na rynkach akcji, ze względu na trwające 'dekorowanie okien' przez zarządzających portfelami. Do dnia dzisiejszego nie było to jednak widoczne, ze względu na brak ogólnego powrotu apetytu na ryzyko, głównie przez pogłębiające się spadki surowców. Jednak delikatne ich odbicie przynosi zapowiedź możliwego powrotu do trendu wzrostowego na początku stycznia.

Reklama

Należy jednak zauważyć, że ze względu na utrzymujący się okres świąteczny, zmienność na rynkach jest większa. Dzieje się tak ze względu na zmniejszoną płynność, co widać po wolumenie obrotu. Nie jest to jednak negatywna informacja, gdyż sprzyja pojawianiu się ciekawych okazji inwestycyjnych. W przyszłym roku istotne będzie połączenie na linii banki centralne - rynki finansowe, a przy gołębiej postawie banków centralnych, zwłaszcza EBC, możemy doczekać się kolejnych wzrostów.

Warto zauważyć także odreagowanie cen ropy, które chociażby wczoraj 'dusiły' wzrosty ze względu na straty sektora energetycznego. Przy lekkim odreagowaniu czarnego złota, zmniejszy się znaczny czynnik ryzyka dla trwających wzrostów. Słabą sesję obserwujemy na FTSE, wczoraj rynek akcyjny w Wielkiej Brytanii był zamknięty, a dziś po otwarciu zyskuje zdecydowanie mniej od innych kluczowych parkietów. Tracą głównie spółki z sektora wydobywczego.

Pokaźne wzrosty obserwujemy także w Warszawie. Oprócz wpływu globalnego sentymentu na notowania polskich akcji, warto zauważyć kilka perełek. Ze względu na odbicie cen miedzi, mocno zyskuje KGHM. Poznaliśmy także kilka szczegółów odnośnie podatku bankowego, który ma być wyższy niż wcześniej zakładano. Naturalnie przekłada się to na spadki akcji banków, jednak ze względu na znaczne zdyskontowanie zapowiedzi podatku, dalsze spadki nie są dynamiczne. WIG20 zyskuje obecnie +1.36 proc. (DAX +1.66 proc.).

Adam Puchalski

Dowiedz się więcej na temat: Hoss | "Hoss"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »