Reklama

Rekordowy optymizm w niemieckim sektorze

Przeszło 13 mld USD świeżego kapitału pozyskały fundusze akcji na świecie w tygodniu zakończonym 6 kwietnia. Ponad jedna trzecia z tego przypadła na podmioty lokujące na rynkach wschodzących.

To praktycznie wszystko tłumaczy w zakresie powodów dla których emerging markets były tak mocne na przełomie marca i kwietnia. Dla globalnych funduszy akcji z rynków wschodzących tydzień zakończony 6 kwietnia był pod względem napływów najlepszy w historii. Podobnie było jeśli chodzi fundusze obligacji wysokiego ryzyka. Dla funduszy inwestujących w Korei był to najlepszy czas od IV kwartału 2007 r.

W tych warunkach fundamentalne doniesienia schodziły na plan dalszy. Siła płynącego kapitału była zbyt duża. Jednocześnie tak wyraźna dominacja przepływów z punktu widzenia zachowania rynków stwarza ryzyko w średnim terminie. Jednostronne nastawienie do ryzykownych aktywów tak, jak się pojawiło, tak szybko może się skończyć. Najbliższym testem będzie rozpoczynający się wraz z podaniem po zakończeniu poniedziałkowej sesji wyników za I kwartał przez pierwszą spółkę z indeksu DJIA. Tradycyjnie jest to gigant z branży aluminiowej, Alcoa. Zapoczątkuje zapewne kolejny udany sezon publikacji rezultatów kwartalnych, ale od samych osiągnięć dużo ważniejsze będą perspektywy kreślone na przyszłość. Tym bardziej, ż dynamika wzrostu zysków w trzech pierwszych miesiącach tego roku będzie już wyraźnie słabsza niż w kolejnych kwartałach 2010 r. W takich warunkach rynki akcji nie są przygotowane na żadne rozczarowania.

Reklama

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Rekordowe napływy kapitału na rynki wschodzące akcji są kluczowym czynnikiem napędzającym ostatnie zwyżki kursów.

Niemiecki sektor budowlany znajduje się w znakomitej kondycji, choć coraz mocniej odczuwa skutki wzrostu cen paliw i surowców przemysłowych.

Rynki nieruchomości

Marcowy wskaźnik PMI dla niemieckiego budownictwa, obrazujący przyszłe tendencje w tym sektorze, podniósł się do rekordowego poziomu (historia danych sięga 1999 r.). PMI wyniósł 61,8 pkt wobec 60,7 w lutym. Do tak dobrego wyniku przyczynił się głównie segment komercyjny. Natomiast segmentach mieszkaniowym i infrastrukturalnym sytuacja w porównaniu z lutym pogorszyła się, choć nadal obserwowaliśmy rozwój. Skala wzrostu nowych zamówień w niemieckim budownictwie była największa od 3 lat. Nieco osłabł wzrost zatrudnienia w tej części gospodarki, ale wynik w tym względzie i tak był nadal bardzo dobry. Jednocześnie wskazywano na rosnące ceny produkcji. Tu przyczyną były drożejące paliwa i surowce przemysłowe.

Kolejna firma przedstawiła dane dotyczące zmian cen mieszkań w Wielkiej Brytanii. Zdanem Acadamentrics w marcu nastąpił spadek o 0,1%, do 222,15 tys. funtów. W skali roku ceny nie zmieniły się. Potwierdza się więc, że na brytyjskim rynku zapanowała stagnacja.

Zespół Analiz

Home Broker

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »