Reklama

Rekordy na rynku złota

Cena uncji złota przebiła dzisiaj granicę 1220 USD. To najwyższa cena kruszcu w tym roku. Poprzedni rekord zanotowano w listopadzie 2009 na poziomie 1227 USD.

W świetle obecnej relacji EUR/USD i wyraźnego wzrostu wartości dolara wobec innych walut tak wysokie notowania złota są zaskakujące. Długoterminowa związku wskazują bowiem na ujemną korelację pomiędzy kursem dolara a ceną surowców, w tym złota. Mocny dolar oznaczał z reguły obniżkę cen złota, tym razem jednak korelacja jest dodatnia. W rzeczywistości inwestorzy nie zwracają uwagi na kurs dolara i kupują złoto bez względu na poziom notowań amerykańskiej waluty.

Reklama

Wzrost notowań cen złota przyśpieszył po ustanowieniu europejskiego funduszu wsparcia dla krajów zagrożonych niewypłacalnością.

To oznacza, że inwestorzy obawiają się skutków tego planu dla europejskiej waluty i zamiast euro preferują w swoich portfelach żółty kruszec.

Wysokie ceny złota, przy mocnym dolarze i słabnącym euro oznaczają rekordową cenę XAUEUR. Dzisiaj notowania tego instrumentu wyrównały rekord z 6 maja osiągając granicę 963,41 euro za uncję. Wczorajsze minimum notowań XAUEUR to poziom 907 euro.

Tak silna i dynamiczna deprecjacja euro w przeliczeniu na złoto w sposób oczywisty ukazuje podejście inwestorów do kursu wspólnej waluty, a może nawet do obecnej polityki fiskalno - monetarnej Eurolandu

Sytuacja na rynku złota jest jednym z sygnałów, że rynki nadal pozostają w niepewności i chociaż nie jest już tak nerwowo jak przed kilkoma dniami, to drugie dno kryzysu na rynkach finansowych nie zostało jeszcze zażegnane.

Sporządził:

Marek Wołos

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Dowiedz się więcej na temat: złoto | rekordy | złota | dolar | rynek złota | rekord | waluty | zloto | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »