Reklama

Rośnie presja spadkowa na rynkach obligacji

W dalszym ciągu wydarzenia na rynkach finansowych koncentrują się na doniesieniach ze Stanów Zjednoczonych. Podtrzymanie możliwości wdrożenia kolejnego programu luzowania monetarnego w USA przy jednoczesnej poprawie oceny koniunktury w amerykańskiej gospodarce przyczyniły się do przełamania przez giełdę w USA ubiegłorocznej górki. To zaś jest główną przyczyną bardzo dobrych nastrojów na europejskich parkietach w dniu dzisiejszym.

Pochodną doniesień z Ameryki jest przy tym wyraźna presja, jaka pojawiła się na dojrzałych rynkach obligacji. Niemieckie papiery 10-letnie tracą dziś 0,7%, nieco więcej spadają papiery amerykańskie oraz brytyjskie. Tracą dziś również i nasze obligacje, ale ruch w dół jest mniejszy. Wytłumaczeniem jest fakt, że negatywne nastawienie do obligacji na świecie rekompensuje większa skłonność do ryzyka, co podtrzymuje popyt na aktywa na rynkach wschodzących.

Reklama

Korzysta na tym warszawski parkiet, na którym WIG po zwyżce do południa o ponad 1,5% niweluje praktycznie w całości straty, jakie poniósł w 3. dekadzie lutego i pierwszych dniach marca. Tym samym wrócił do kluczowego w średnim terminie oporu, jakim jest szczyt z sierpnia minionego roku.

Jego pokonanie wydaje się dziś najbardziej prawdopodobną opcją, co w efekcie powinno skutkować ukształtowaniem trwalszej fali zwyżkowej. Mogłaby doprowadzić WIG z obecnych około 42 tys. pkt przynajmniej w okolice 43,5 tys. pkt., a niewykluczone że nawet w rejon 45 tys. pkt. Może to być jednak ruch rozciągnięty w czasie.

***

Poprawiają się oceny perspektyw rynku nieruchomości w USA wśród Amerykanów

Warszawski parkiet jest na dobrej drodze do rozpoczęcia trwalszej fali zwyżkowej

Rynki nieruchomości

Rośnie przekonanie, że od przyszłego roku amerykański rynek nieruchomości zacznie wykazywać oznaki ożywienia. 60% badanych przez Prudential Real Estate pozytywnie ocenia perspektywy rynku, a 70% oczekuje wzrostu cen nieruchomości w horyzoncie 2 najbliższych lat. 63% Amerykanów uznało nieruchomości jako dobrą inwestycję w porównaniu z 52% rok wcześniej. 90% z nich przyznało, że kryzys nieruchomościowy przypomniał, że trzeba być ostrożnym kupując i sprzedając mieszkanie. 80% ankietowanych uznało posiadanie własnego domu za ważne w życiu. Badanie zostało przeprowadzone wśród tych, którzy niedawno nabyli lub sprzedali mieszkanie, albo rozważają taki krok.

Lutowe badanie Royal Institution of Chartered Surveyors przyniosło najwyższy odczyt wskaźnika cen od 19 miesięcy. Wskaźnik nie zdołał jednak wyjść ponad zero (miał minus 13 pkt), co oznacza malejącą, ale wciąż obecną presję spadkową na ceny. Wskaźnik oczekiwań dotyczący cen za kolejne 3 miesiące wyszedł na zero (z minus 14 pkt), a oczekiwania w perspektywie roku podniosły się do 11 pkt z minus 4 pkt.

Zespół analiz Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: rynek obligacji | presja | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »