Reklama

RPP: Interwencje ustabilizowały notowania złotego

Pozostawienie stóp procentowych przez RPP na dotychczasowym poziomie nie było zaskoczeniem dla ekonomistów. Jutro uwaga inwestorów przeniesie się na EBC.

Śledząc najnowsze wiadomości z sektora bankowego w strefie euro można dostać rozdwojenia jaźni. Z jednej strony regulatorzy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, kilka tygodni temu zapowiedzieli wprowadzenie surowszych standardów bezpieczeństwa wobec banków dali im ok. trzy kwartały na podniesienie bazy kapitałowej łącznie o ponad 100 mld EUR.

Z drugiej strony, w ubiegłym tygodniu wszystkie największe banki centralne ułatwiły swoim "podopiecznym" dostęp do dolarów (dzięki tańszym liniom kredytowym z Fed) a tuż przed grudniowym posiedzeniem EBC agencja Bloomberg donosiła, że Europejski Bank Centralny rozważa złagodzenie wymogów dotyczących zabezpieczeń zaciąganych w banku centralnym pożyczek. Trudno jednocześnie wymagać od banków więcej i mniej.

Reklama

Dodatkowo Europejski Urząd Bankowy (EBA), który pięć miesięcy temu po przeprowadzeniu stress testu sugerował, że banki powinny zostać dokapitalizowane kwotą ok. 2,5 EUR, rozważa "urealnienie" danych. Po aktualizacji badania wrażliwości banków na rynkowe zawirowania może się okazać, że potrzebują one nawet 40 razy więcej kapitału niż pierwotnie szacowano, ponieważ czerwcowa analiza nie uwzględniała masowej wyprzedaży obligacji państw europejskich oraz restrukturyzacji długu Grecji.

Po przebadaniu w październiku 2011 r. bilansów siedemdziesięciu europejskich banków EBA doszedł do wniosku, że aby sprostać nowym wymogom wchodzącym w życie za pół roku, hiszpańskie banki potrzebują podnieść kapitały własne o 26 mld EUR, a włoskie 15 mld EUR. Niewątpliwie EBC na jutrzejszym posiedzeniu podniesie tę kwestię, ale trudno przewidzieć, w jaki sposób odbiorą to rynki, które w środę ewidentnie znajdowały się w trybie oczekiwania na nowe impulsy.

WIG20 rozpoczął notowania na plusie, po południu spadał o ponad 1 proc., a tuż przed końcem sesji powrócił do wtorkowych poziomów. Na konferencji po posiedzeniu RPP prof. Marek Belka podkreślił, że bank centralny nie zmienia dotychczasowych planów związanych z interwencją na rynku walutowym i nadal będzie osłabiał złotego, gdy uzna, że kurs zbyt mocno odchyla się od racjonalnych poziomów. Ponadto, szef NBP dość optymistycznie stwierdził, że to właśnie aktywność banku centralnego na rynku walutowym ustabilizowała notowania złotego, ale taka teza byłaby weryfikowalna wyłącznie, gdyby w tym samym czasie nie uległy poprawie nastroje inwestorów w strefie euro (mierzone kursem EUR/USD lub notowaniami obligacji).

Łukasz Wróbel

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »