Reklama

Rynek na wzrostowej fali

Warszawska giełda ma za sobą bardzo udany tydzień. Optymizm inwestorów szczególnie widoczny był w segmencie dużych spółek, a indeks WIG20 ustanowił nowe maksima cenowe trendu wzrostowego.

Z perspektywy ostatniego tygodnia na szczególną uwagę zasługuje czwartek. Dzięki silnej aprecjacji barometru blue chips o ponad 2,4 proc., notowania poszybowały do poziomu 2.450 pkt. Tym samym przełamany został istotny techniczny opór z maja i początku sierpnia br. umiejscowiony na poziomie 2.420 pkt. W piątek indeks WIG20 utrzymał się na wzrostowej ścieżce i kontynuował wzrost do poziomu 2.470 pkt. Najbliższym celem dla indeksu WIG20 są okolice psychologicznej wartości 2.500 pkt. W optymistycznym scenariuszu wzrostowy potencjał WIG20 można szacować na 2.560-2.580 pkt. W tym miejscu położony jest szczyt z połowy 2015 r., który wyznacza silny techniczny opór.

Reklama

W ubiegłym tygodniu indeks małych spółek zyskał 1 proc. - znacznie mniej niż duże spółki. Warto jednak zwrócić uwagę na sWIG80 ze względu na szanse na odwrócenie średnioterminowego trendu spadkowego. Od marca widzimy płaski trend spadkowy, który spowodował, że indeks spadł o ponad 5 proc. W sierpniu widzimy jednak odbicie, które ma szanse zakończyć spadkową korektę. Na razie jednak nie ma pewności, co do odwrócenia trendu. Wcześniej, czy później korekta spadkowa się skończy w związku ze zbliżaniem się do dolnej linii 9-letniego trendu wzrostowego. Odbicie na sWIG80 pozostaje więc chyba tylko kwestią czasu.

Na Wall Street obserwujemy kontynuację spadkowej korekty. Indeks S&P500 na początku ubiegłego tygodnia odbił się od strefy ważnego technicznego wsparcia w przedziale 2.400-2.420 pkt. i dotarł do poziomu najbliższego oporu w rejonie 2.450 pkt. W piątek inwestorzy czekali na wystąpienie Janet Yellen w Jackson Hole Yellen. Początkowy optymizm nie został jednak utrzymany. Prezes FED nie odniosła się bowiem do tematu polityki pieniężnej na najbliższą przyszłość. Dzisiaj rano obserwujemy pogorszenie nastrojów i ujemny poziom futures.

Mariusz Puchałka

Analityk inwestycyjny

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »