Reklama

Saxo Bank o złocie i srebrze

Złoto: Mimo że przez cały rok dla złota i srebra napływały raczej negatywne wiadomości, oba metale radziły sobie najlepiej w porównaniu do innych surowców.

W ostatnim roku, indeks metali szlachetnych Bloomberga spadł o nieco mniej niż 10 procent, podczas gdy spadki w przypadku indeksu dla surowców energetycznych oraz metali przemysłowych wyniosły odpowiednio 50 procent oraz 26 procent. Tak zwana "wojna walutowa" będzie nadal skłaniać inwestorów oraz banki centralne na rynkach wschodzących do zwiększenia zakupów aktywów denominowanych w dolarze, dotyczy to zwłaszcza Indii i Chin.

W sierpniu, zanotowano istotne zakupy złota ze strony banków centralnych Indii i Chin, co pomogło rynkowi w stabilizacji, mimo sprzedaży dokonywanej przez fundusze hedgingowe oraz ETF. Z punktu widzenia producentów, ruchy kursów walut mogą zmniejszyć krańcowy koszt produkcji, co da im więcej przestrzeni do działania.

Reklama

Biorąc to pod uwagę, ewentualne odbicie notowań złota będzie przede wszystkim zależeć od zmiany nastrojów wśród inwestorów kapitałowych, takich jak zarządzających aktywami oraz funduszów hedgingowych. Większość silnych zwyżek w trzecim kwartale została wywołana pokryciem krótkich pozycji przez fundusze hedgingowe: po raz pierwszy, po dewaluacji juana w Chinach, a po raz drugi, po gołębim komunikacie FOMC 17 września.

Połączenie takich czynników jak gołębi Fed, niepewność związana z polityką Chin wobec juana, obawy o kondycję globalnej gospodarki oraz o aktywność inwestorów może w pewnym momencie wywołać zmianę nastrojów. Wciąż jesteśmy zdania, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA mogłaby być okazją do zakupów, ponieważ zniwelowałaby ona niepewność odczuwalną na na rynku od wielu miesięcy. Jednak dopóki nie dojdzie do tej podwyżki, a nie powinna być ona wcale brana za pewnik, na rynku nadal będzie utrzymywać się pewien stopień niepewności.

Jednak, biorąc pod uwagę, że byliśmy świadkami dwóch silnych odbić w krótkim okresie, uważamy, że do zmiany nastrojów coraz bliżej. Kluczem do tego będzie przebicie się notowań złota powyżej szczytu z sierpnia na poziomie 1.170 USD za uncję, który potwierdziłby, że ceny znalazły już swoje dno. Utrzymujemy nasze prognozy, że na koniec roku, notowania złota osiągną 1.250 USD za uncję. Tylko przebicie się cen poniżej 1.080USD za uncję spowodowałoby zmianę tych prognoz.

Jaki będzie los złota po wybiciu?

- W ubiegłym tygodniu złoto odnotowało czteromiesięczne maksimum; obecnie wykazuje wrażliwość na nowe długie pozycje

- Cena złota przekroczyła maksimum z sierpnia i wyniosła 1 192 USD za uncję, co jest najwyższym wynikiem od 22 czerwca

- Nastroje uległy zmianie; zlecenia kupna nie polegają już wyłącznie na pokrywaniu krótkich pozycji

- Pozytywne prognozy techniczne w perspektywie krótkoterminowej zakłóca znaczny wzrost liczby zleceń byków

- Główne poziomy zniesienia to 1 158 USD i 1 148 USD za uncję

- Spadek poniżej poziomu 1 138 USD za uncję spowoduje powrót niedźwiedzi

Połączony wpływ zmiennego kursu USD, spadających oczekiwań dotyczących podwyżki stóp i lepszych prognoz technicznych spowodował, że w ubiegłym tygodniu cena złota odnotowała czteromiesięczne maksimum. Pozytywne prognozy techniczne w perspektywie krótkoterminowej zakłóca jednak znaczny wzrost zleceń byków, przez co cena tego metalu pozostaje wrażliwa na ewentualne zmiany.

Techniczne wybicie powyżej maksimum z sierpnia, które w naszej opublikowanej niedawno prognozie na ostatni kwartał uznaliśmy za kluczowy poziom, umożliwiło w ubiegłym tygodniu wzrost ceny złota do poziomu 1 192 USD za uncję. To najwyższy poziom od 22 czerwca, a jego osiągnięcie wsparło zmianę nastrojów na rynku - rajd nie opiera się już wyłącznie na pokrywaniu krótkich pozycji.

Jeszcze w lipcu fundusze hedgingowe odnotowały rekordową liczbę zleceń sprzedaży w postaci 121 000 lotów kontraktów terminowych i opcji (12,1 mln uncji), podczas gdy rynek zmierzał do poziomu kluczowego wsparcia, tj. 1 080 USD za uncję. Od tego czasu w efekcie pokrywania krótkich pozycji (linia oznaczona kolorem niebieskim) liczba krótkich pozycji brutto spadła o ponad połowę, a w ciągu zaledwie kilku ostatnich tygodni rajd uzyskał dodatkowe wsparcie ze strony nowych kupujących (linia czerwona).

Więcej długich, mniej krótkich pozycji

W ujęciu krótkoterminowym szybki wzrost liczby nowych długich pozycji spowodował, że cena złota stała się szczególnie wrażliwa na ewentualne zniesienia. Pierwsze dwa najważniejsze poziomy zniesienia Fibonacciego to 1 158 USD i 1 148 USD za uncję. W dalszej kolejności musi nastąpić wybicie poniżej poziomu 1 138 USD za uncję, aby niedźwiedzie przerwały hibernację.

Główne poziomy zniesienia to 1 158 USD i 1 148 USD za uncję

W ubiegłym tygodniu inwestujący w produkty notowane na giełdzie (ETF) zwiększyli wolumen posiadanych zasobów złota o 8,3 ton, a ogólny wzrost tego wolumenu w ciągu ostatnich czterech tygodni wyniósł 20 ton. Według szacunków agencji Bloomberg, całkowity wolumen inwestycji w złoto wynosi obecnie 1 537 ton, co oznacza spadek o 50 ton w porównaniu z poziomem z czerwca, kiedy cena tego metalu kształtowała się na obecnym poziomie. Wskazuje to na brak entuzjazmu ze strony inwestorów długoterminowych, a najwięcej zleceń kupna składają obecnie krótkoterminowi inwestorzy taktyczni, tacy jak fundusze hedgingowe.

Przepływy ETF złota i cena złota spot

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »