Reklama

Saxo Bank: Trzy kluczowe publikacje

Najwięcej w kwestii danych dzieje się dzisiaj w USA, gdzie mamy wskaźnik zaufania konsumentów i dynamikę sprzedaży nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym. Do tego dwudniowe obrady rozpoczyna dzisiaj FOMC, jednak uwagę inwestorów przyciągnie dopiero jutro, kiedy zaczną się spekulacje (lub raczej nadzieje) dotyczące kolejnych rund QE.

Kwietniowy wskaźnik zaufania konsumentów organizacji Conference Board - lekki spadek?

Patrząc na liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, ostatnie dwa tygodnie wskazują na pogorszenie się sytuacji na amerykańskim rynku pracy (chociaż istotnym czynnikiem o tej porze roku jest sezonowość). Co więcej, rynek akcji od początku kwietnia stracił ok. 3,5 proc., więc nie dziwne, że konsumenci są nieco mniej optymistycznie nastawieni. Analitycy prognozują wynik na poziomie 69,6 pkt wobec 70,2 w marcu. Komponent dotyczący oczekiwań miesiąc temu wypadł najgorzej, dołując z 88,4 do 83. Jednocześnie komponent dotyczący sytuacji bieżącej wzrósł z 46,4 do 51. Tendencja wzrostowa utrzymuje się tutaj od października, ale już niedługo, przynajmniej tymczasowo, może się odwrócić.

Reklama

Wskaźnik aktywności w sektorze wytwórczym Fedu z Richmond - bez zmian

Wskaźnik produkcji w rejonie nowojorskim oraz wskaźnik filadelfijskiego Fedu dotyczący perspektyw gospodarczych za kwiecień już zdążyły rozczarować (6,6 wobec oczekiwanych 18 i 8,5 wobec 12). Wskaźnik aktywności w sektorze wytwórczym Fedu z Richmond również może nie zachwycić. Analitycy prognozują utrzymanie się na dotychczasowym poziomie, czyli 7 pkt. Wartość nowych zamówień spadła w marcu z 21 do 11, ale to i tak dość wysoki, dobrze wróżący wynik.

Marcowa dynamika sprzedaży nowych domów - lekko w górę

Sprzedaż nieruchomości mieszkalnych na rynku pierwotnym przez pierwsze dwa miesiące tego roku rozczarowała, ale od tamtej pory utrzymuje się wyraźny trend wzrostowy. Przez ostatnie pół roku sprzedaż wzrosła wobec poprzedniego półrocza o 4,8 proc. Wyprzedzający indeks rynku nieruchomościowego NAHB w kwietniu spadł do 25 pkt, ale uśredniony wynik za pierwszy kwartał 2012 na poziomie 27 pkt w dalszym ciągu wspiera naszą tezę o poprawie na rynku. Komponent dotyczący przyszłej sprzedaży znacznie przewyższa sprzedaż bieżącą (32 wobec 26 pkt), co sugeruje, że deweloperzy są nastawieni w miarę pozytywnie. Konsensus prognozuje wzrost o 2,2 proc., z 313 tys. do 320 tys. nowych nieruchomości mieszkalnych.

Warto również zwrócić uwagę na indeks cen amerykańskich nieruchomości mieszkalnych CaseShiller oraz dynamikę kanadyjskiej sprzedaży detalicznej. Poza tym dziś odbędzie się aukcja włoskiego długu, podczas której tamtejszy rząd spróbuje uplasować dwu-, pięcio- i siedmioletnie obligacje. Również Hiszpania zamierza przeprowadzić aukcje swoich papierów.

Mads Koefoed

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »