Reklama

Senny początek tygodnia w Azji

Nieobecność inwestorów z Japonii i brak ważnych danych z największych gospodarek sprawiły, że poniedziałek na azjatyckich rynkach w praktyce był przedłużeniem weekendu.

Nowy tydzień na azjatyckich rynkach rozpoczął się bardzo spokojnie ze względu na dzień wolny od pracy w Japonii, wyraźnie spadły obroty na parkietach w Szanghaju czy Tokio, a ponadto kalendarz z publikacjami gospodarczymi ze świata świecił pustkami. Zmiany indeksów giełdowych w Chinach, Korei Południowej, Indiach czy Australii nie przekraczały 1 proc., ale sądząc po zachowaniu kursów walut (najmocniej na wartości zyskiwał australijski dolar) oraz rosnących cenach towarów rolnych (soja, pszenica czy kukurydza podrożały ) można sądzić, że w dalszym ciągu karty rozdają inwestorzy preferujący spore ryzyko. Piątkowe notowania w USA również nie przyniosły przełomu - DJIA i S&P500 wzrosły o 0,1 proc., a NASDAQ o 0,5 proc., co przy trwających od początku września zwyżkach na rynku akcji jest zdrowym symptomem stabilizacji nastrojów i próby zaakceptowania bieżących cen zarówno przez kupujących, jak i sprzedających. W przypadku indeksu S&P500 najbliższe krótkoterminowe wsparcie leży na poziomie 1110 pkt., natomiast oporem są lokalne szczyty z początku sierpnia (ok. 1130 pkt.), których pokonanie otworzyłoby bykom drogę w kierunku tegorocznych maksimów.

Reklama

WIG20 w piątek przez pierwszą część sesji poruszał się w bardzo wąskim zakresie wynoszącym ok. 10 pkt. Dane o produkcji przemysłowej, które poznaliśmy o godz. 14, wywołały niewielkie spadki, ale nie dostarczyły największym inwestorom instytucjonalnym szczególnych powodów do zmiany strategii przygotowanej na dzień rozliczania wrześniowych serii kontraktów terminowych i opcji. W sierpniu produkcja spadła o 1,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale z drugiej strony do 13,5 proc. przyspieszył wzrost w ujęciu rok do roku. Obroty na całym rynku, jak przystało na dzień 'trzech wiedźm', były ponadprzeciętne - przekroczyły w piątek 3,4 mld PLN, z czego zdecydowaną większość wygenerowały spółki wchodzące w skład WIG20 (ponad 3 mld PLN).

W tym tygodniu najważniejsze publikacje makroekonomiczne z polskiego rynku napłyną we wtorek (inflacja bazowa) oraz w piątek (stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna). Za granicą poza decyzją Fed w sprawie stóp procentowych zaplanowaną na wtorek, ani w USA, ani strefie euro, nie przewidziano publikacji przełomowych danych. Dla formalności warto obserwować sygnały z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie według ekonomistów powinniśmy obserwować poprawę sprzedaży, po tym jak w ubiegłym miesiącu pogłębiła ona niechlubne rekordy wszech czasów.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »