Senny początek tygodnia w Azji

Nieobecność inwestorów z Japonii i brak ważnych danych z największych gospodarek sprawiły, że poniedziałek na azjatyckich rynkach w praktyce był przedłużeniem weekendu.

Nieobecność inwestorów z Japonii i brak ważnych danych z największych gospodarek sprawiły, że poniedziałek na azjatyckich rynkach w praktyce był przedłużeniem weekendu.

Nowy tydzień na azjatyckich rynkach rozpoczął się bardzo spokojnie ze względu na dzień wolny od pracy w Japonii, wyraźnie spadły obroty na parkietach w Szanghaju czy Tokio, a ponadto kalendarz z publikacjami gospodarczymi ze świata świecił pustkami. Zmiany indeksów giełdowych w Chinach, Korei Południowej, Indiach czy Australii nie przekraczały 1 proc., ale sądząc po zachowaniu kursów walut (najmocniej na wartości zyskiwał australijski dolar) oraz rosnących cenach towarów rolnych (soja, pszenica czy kukurydza podrożały ) można sądzić, że w dalszym ciągu karty rozdają inwestorzy preferujący spore ryzyko. Piątkowe notowania w USA również nie przyniosły przełomu - DJIA i S&P500 wzrosły o 0,1 proc., a NASDAQ o 0,5 proc., co przy trwających od początku września zwyżkach na rynku akcji jest zdrowym symptomem stabilizacji nastrojów i próby zaakceptowania bieżących cen zarówno przez kupujących, jak i sprzedających. W przypadku indeksu S&P500 najbliższe krótkoterminowe wsparcie leży na poziomie 1110 pkt., natomiast oporem są lokalne szczyty z początku sierpnia (ok. 1130 pkt.), których pokonanie otworzyłoby bykom drogę w kierunku tegorocznych maksimów.

Reklama

WIG20 w piątek przez pierwszą część sesji poruszał się w bardzo wąskim zakresie wynoszącym ok. 10 pkt. Dane o produkcji przemysłowej, które poznaliśmy o godz. 14, wywołały niewielkie spadki, ale nie dostarczyły największym inwestorom instytucjonalnym szczególnych powodów do zmiany strategii przygotowanej na dzień rozliczania wrześniowych serii kontraktów terminowych i opcji. W sierpniu produkcja spadła o 1,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale z drugiej strony do 13,5 proc. przyspieszył wzrost w ujęciu rok do roku. Obroty na całym rynku, jak przystało na dzień 'trzech wiedźm', były ponadprzeciętne - przekroczyły w piątek 3,4 mld PLN, z czego zdecydowaną większość wygenerowały spółki wchodzące w skład WIG20 (ponad 3 mld PLN).

W tym tygodniu najważniejsze publikacje makroekonomiczne z polskiego rynku napłyną we wtorek (inflacja bazowa) oraz w piątek (stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna). Za granicą poza decyzją Fed w sprawie stóp procentowych zaplanowaną na wtorek, ani w USA, ani strefie euro, nie przewidziano publikacji przełomowych danych. Dla formalności warto obserwować sygnały z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie według ekonomistów powinniśmy obserwować poprawę sprzedaży, po tym jak w ubiegłym miesiącu pogłębiła ona niechlubne rekordy wszech czasów.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: początki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »