Reklama

Solidne wzrosty w Europie

We wtorek możemy obserwować pozytywne nastroje na rynkach europejskich. Na uwagę na pewno zasługuje niemiecki DAX, który jeszcze przed zamknięciem sesji rośnie blisko 2 proc. Wzrosty widać także we Francji, gdzie indeks CAC40 znajduje się ponad 1,2 proc. na plusie. W tyle zostaje jednak GPW, gdzie główne indeksy oscylują w okolicach wczorajszego zamknięcia, bądź nieznacznie poniżej. Po godzinie 17:00 WIG20 traci 0,25 proc.

Jeśli chodzi o zachodnie indeksy, wzrosty są napędzane nadzieją na obniżki stóp procentowych ze strony EBC. Decyzję Europejskiego Banku Centralnego poznamy w najbliższy czwartek. Dodatkowym czynnikiem, który potęguje dzisiejsze wzrosty, są mocne wzrosty akcji spółek motoryzacyjnych. Jeśli chodzi o niemiecki indeks giełdowy, kurs pokonał dziś z łatwością barierę podażową przy 12 420 pkt. Aktualnie strefa powinna zgodnie z zasadą biegunowości stanowić wsparcie.

Jeśli chodzi o otwarcie w USA, to indeksy rozpoczęły sesję się na nieznacznym plusie, jednak zaraz po godzinie 15:30 można obserwować cofnięcie, pozytywny sentyment z jakim mieliśmy do czynienia na sesji europejskiej, nie udziela się inwestorom zza oceanu. Niemniej do końca sesji jeszcze sporo czasu. Jenak patrząc na szerokie ramy czasowe, indeksy w USA są wyraźnie przed giełdami w UE. Należy także przypomnieć o trwającym sezonie publikacji wyników w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji swój raport opublikowała Coca Cola, gdzie wyniki były lepsze od oczekiwań. Z kolei po zamknięciu notowań poznamy np. wyniki spółki Visa, a w tym tygodniu raporty będą publikować także Alphabet, McDonald's i Boeing. Najbliższa obniżka stóp procentowych przez Fed może być już w dużym stopniu w cenach, dlatego to wyniki spółek powinny przesądzić o kierunku, w którym będzie podążać Wall Street w najbliższym czasie. Po godzinie 17:00 Dow Jones rośnie 0,29 proc., S&P 500 zyskuje 0,22 proc., a Nasdaq utrzymuje się tylko 0,05 proc. na plusie.

Łukasz Stefanik, analityk rynków finansowych XTB

----------

Spadki indeksów; ze spółek WIG20 najbardziej w dół Santander Bank Polska

We wtorek na warszawskiej giełdzie główne indeksy zniżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół akcje Santander Bank Polska o 3,23 proc.

Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 spadł o 0,28 proc. do poziomu 2335,86 pkt., WIG spadł o 0,29 proc. do 60 750,64 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,49 proc. do 4031,58 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,004 proc. do 11 965,06 pkt.

We wtorek przed sesją Santander Bank Polska poinformował, że w II kw. 2019 roku zysk netto spadł do 607,2 mln zł z 651,3 mln zł rok wcześniej i okazał się 13 proc. poniżej konsensusu. Zdaniem analityków, bank zaskoczył wysokością zawiązanych rezerw, szczególnie w segmencie detalicznym.

Bank zawiązał w II kwartale rezerwy 22 proc. wyższe od oczekiwanych. Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły 356,6 mln zł, a rynek oczekiwał tymczasem 291,8 mln zł. Odpisy w segmencie bankowości detalicznej wyniosły w II kwartale 2019 roku 246,5 mln zł.

Ze spółek z WIG 20 oprócz Santandera najbardziej zniżkowały akcje: Tauronu o 1,76 proc. i PGE o 1,71 proc.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, są: Orange - o 3,74 proc., Dino Polska - o 1,1 proc.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Eurocashu - spadek o 3,4 proc. i Quercus TFI - o 2,1 proc.

Ze spółek szerokiego rynku wzrosły akcje Elektrobudowy - o 8,0 proc.

PAP Biznes

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »