Reklama

Spadek bezrobocia w marcu zaskoczył

Ociepla się klimat na rynkach ryzykownych aktywów. Środa jest kolejnym dniem poprawy notowań walut i obligacji na rynkach wschodzących, drożeją akcje i surowce. Trudno co prawda jeszcze mówić o ostatecznym zakończeniu niekorzystnych tendencji, jakie dominowały przez ostatnich kilka tygodni, ale widać, że atmosfera się uspokaja.

Przyczynia się do tego na pewno spokojna reakcja na ostatnie wydarzenia amerykańskich inwestorów, wczoraj korzystną wiadomością była udana aukcja długu hiszpańskiego. Wciąż bardzo dobre wiadomości pojawiają się w trakcie publikacji wyników za I kwartał przez amerykańskie spółki, a pierwsze wyniki naszych firm też wskazują na pozytywne zjawiska. Tak trzeba odbierać choćby osiągnięcia PKN Orlen, Kęt, Dom Development, a wcześniej Ciechu.

Reklama

Uwagę przyciąga odczyt brytyjskiego PKB za I kwartał. Według wstępnych obliczeń spadł o 0,2 proc. w skali kwartału, a w ujęciu rocznym nie zmienił się. Takiemu odczytowi towarzyszą komentarze o ponownym wejściu gospodarki Wielkiej Brytanii w recesję, która jest definiowana jako dwa kolejne kwartały spadku PKB. W ostatnich 3 miesiącach 2011 r. obniżył się on o 0,3 proc. Odnowienie się po krótkotrwałym ożywieniu tendencji recesyjnych ostatni raz miało miejsce w brytyjskiej gospodarce w latach 70. XX wieku. To pokazuje, w jak wyjątkowych czasach żyjemy.

Na poprawie klimatu na rynkach finansowych zyskuje złoty. USD/PLN spadła dziś poniżej 3,17 zł, osiągając najniższe poziomy od blisko 2 tygodni. Jeśli siła złotego utrzyma się do końca dnia, to coraz odważniej będzie można mówić o perspektywie trwalszego wzrostu wartości naszego pieniądza.

Korzystnymi wiadomościami są dziś większy od spodziewanego spadek stopy bezrobocia w naszym kraju w marcu (do 13,3 proc.) i podtrzymanie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej (10,7 proc. w skali roku).

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Dzisiejsze umocnienie złotego daje szanse na trwalszą aprecjację naszej waluty.

W I kwartale tego roku brytyjska gospodarka znalazła się znów w recesji, definiowanej jako dwa kolejne kwartały spadku PKB.

Rynki nieruchomości

Wyraźnie lepsze od zapowiadanych wyniki finansowe za I kwartał opublikował Dom Development. Przy przychodach na poziomie 144 mln zł osiągnął 18,5 mln zł zysku operacyjnego oraz 14,6 mln zł zysku netto. Rok wcześniej spółka miała bardzo słaby okres, bo przychody wyniosły jedynie 20 mln zł, a straty sięgały kilkunastu milionów złotych. W I kwartale Dom Development rozpoczął budowę 557 mieszkań w 3 projektach.

Wynikami za pierwsze 3 miesiące tego roku pochwalił się też Budimex. W jego przypadku rezultaty też były lepsze od spodziewanych, ale zyski dużo gorsze niż rok wcześniej. Przy przychodach wynoszących 1,08 mld zł firma miała po nieco ponad 37 mln zł zysku operacyjnego i netto. Na poziomie operacyjnym było to o ponad 1/3 słabiej niż rok wcześniej, a netto o jedną piątą.

Sprzedaż nowych domów w USA w marcu spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale wypadła lepiej od oczekiwań. Właściciela znalazło 328 tys. mieszkań (w ujęciu zannualizowanym). Ceny w skali roku podniosły się o 6,3 proc., do 234,5 tys. USD (mediana).

Zespół analiz

Dowiedz się więcej na temat: Home Broker | Ale | marca | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »