Reklama

Spadek inflacji w Polsce bez wpływu na politykę RPP

Coraz wyraźniejsze zniecierpliwienie przedłużającą się stabilizacją cen na rynkach akcji widać w Europie, natomiast w USA można odnieść wrażenie, że każdy spadek jest wykorzystywany przez inwestorów do kupna. To sytuacja odwrotna do tej, którą obserwowaliśmy w IV kwartale, kiedy to strach przed klifem fiskalnym skłaniał do lokowania na Starym Kontynencie, a nie w Ameryce. Praktycznie każda z kilku ostatnich sesji przebiegała tak samo.

Giełda w Stanach Zjednoczonych zaczynała dzień od zniżek, by w miarę trwania sesji wychodzić na niewielki plus. Inwestorzy mają świadomość, że problemy fiskalne USA nie zostały ostatecznie rozwiązane, ale wiedzą też, że przez kilka najbliższych tygodni nie będą jeszcze dawać o sobie znać. Te kilka tygodni to w obecnych czasach wystarczająca perspektywa, by zachęcać do kupna amerykańskich akcji.

Tym bardziej, że można też znaleźć gospodarcze argumenty za takimi decyzjami. Wczoraj wspierała je grudniowa sprzedaż detaliczna, która wzrosła bardziej niż się spodziewano. Coraz bardziej jednak o kierunku notowań będą decydować wyniki spółek za IV kwartał. Dziś na dobre rozkręca się sezon ich publikacji. O osiągnięciach poinformują JP Morgan i Goldman Sachs, jak również US Bancorp i BNY Mellon. W przypadku tych spółek finansowych oczekiwany jest istotny progres zysków.

Reklama

Zejście inflacji w Polsce do 2,4 proc. w grudniu nie zmieniło oczekiwań odnośnie do stóp procentowych. Nie zatrzymało też realizacji zysków na rynku naszych obligacji. Rentowność polskich 10-latek wróciła ponad 4 proc.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Odsunięcie w niepamięć problemów fiskalnych USA jest dowodem na krótkoterminowy horyzont inwestowania w obecnych czasach.

Grudniowy spadek inflacji w Polsce nie miał wpływu na postrzeganie przyszłej polityki RPP.

Rynki nieruchomości

W I kwartale znajdzie finał długo odkładane wprowadzenie na giełdę Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN). Spółka ma zadebiutować na parkiecie w I kwartale tego roku. Firma znana jest przede wszystkim z zarządzania warszawskim biurowcem Intraco. W portfelu ma jednak wiele innych nieruchomości. Łącznie przeszło 100 obiektów. Wiele z nich jest na sprzedaż. Jednocześnie PHN inwestuje w nowe obiekty. W 2014 r. ma zakończyć się budowa biurowca klasy A, przy ul. Foksal w Warszawie. Wartość całej firmy jest szacowana na 1,3-1,5 mld zł. W ofercie publicznej ma zostać sprzedane 25 proc. udziałów. Część walorów trafi do drobnych inwestorów w ramach akcjonariatu obywatelskiego, co może wiązać się z dodatkowymi zachętami dla nich.

Plan prywatyzacji spółki zakładał późniejszą sprzedaż walorów inwestorowi strategicznemu, po tym, jak spółkę wyceni rynek. Zainteresowany wejściem do PHN był Radius, ale transakcji chciał dokonać przed upublicznieniem spółki. Nie wiadomo, czy teraz nadal będzie zainteresowany.

Zespół analiz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »