Reklama

Spadkowy początek tygodnia

W poniedziałek na parkietach dominowały spadki. Początkowo z tego schematu próbowały się wyrwać nasze indeksy. Optymizm szybko zgasł jednak WIG20 zdołał utrzymać się powyżej 2900 punktów.

W poniedziałkowy poranek warszawskie byki próbowały zatrzeć fatalne wrażenie po przecenie z końcówki piątkowej sesji. Wyraźnie jednak brakowało im sił, a otoczenie rynkowe wzrostom nie sprzyjało. WIG20 na otwarciu zyskiwał 0,5 proc., ale szybko ruszył w dół i przed upływem pierwszej godziny handlu znalazł się pod kreską. Próby obrony poziomu piątkowego zamknięcia w okolicach 2900 punktów były skuteczne jedynie do południa. W drugiej połowie przewagę miała podaż. Indeks blue chipów tracił 0,2-0,3 proc. i nie był w stanie odrobić strat. Udało się to dopiero w końcówce notowań.

Reklama

W pierwszych minutach sesji fason starały się trzymać spółki surowcowe. Akcje KGHM zyskiwały 1,5 proc., a walory Lotosu i PKN Orlen szły w górę po 0,5 proc. Papierom miedziowego kombinatu nieznacznie tylko ustępowały akcje Bogdanki, a rafineriom towarzyszyły walory Pekao i BRE. Oba te banki szybko jednak popadły w niełaskę inwestorów, tracąc po 0,5 proc. O ponad 1 proc w dół szły akcje PKO. Walory Banku Handlowego zyskiwały jednak ponad 2 proc., podobnie jak akcje CEZ i Kernela. O prawie 2 proc. w dół szły papiery PGNiG, a ich śladem podążały akcje TVN. Pod koniec dnia pod kreską znalazły się papiery KGHM.

Na głównych giełdach europejskich nastroje już od rana były nie najlepsze. Po około 0,2 proc. spadały na otwarciu indeksy w Paryżu i Frankfurcie. Londyński FTSE dołączył do nich po kilkudziesięciu minutach. Podjęta około południa próba zwyżki zakończyła się niepowodzeniem. Liderem spadków był wskaźnik w Atenach, który tracił ponad 2,5 proc. Na pozostałych parkietach skala spadków nie przekraczała kilku dziesiątych procent.

Handlu na giełdach nie zakłócały dziś żadne dane makroekonomiczne. Na inwestorach nie zrobiły wrażenia informacje o zaakceptowaniu przez Kadafiego zaproponowanego przez kraje Unii Afrykańskiej planu zakończenia działań zbrojnych. W związku z tym notowania Roy naftowej nieco spadły, jednak wciąż za baryłkę surowca trzeba było płacić około 126 dolarów.

W pierwszych minutach handlu na Wall Street indeksy zyskiwały po 0,2-0,4 proc. Ten niewielki optymizm amerykańskich inwestorów nie przekładał się jednak na sytuację na naszym kontynencie. Za oceanem trwało oczekiwanie na początek sezonu publikacji wyników finansowych przez tamtejsze spółki. Indeksowi naszych blue chipów w końcówce sesji udało się wrócić ponad poziom 2900 punktów. Zyskał ostatecznie 0,17 proc. Indeks szerokiego rynku nie zmienił swej wartości w porównaniu do piątkowego zamknięcia. mWIG40 spadł o 0,3 proc., a sWIG80 o 0,36 proc. Obroty wyniosły 753 mln zł.

Roman Przasnyski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »