Reklama

Spokojny przedświąteczny handel na rynku ropy naftowej

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem niewielkiej aktywności inwestorów. Mimo środowej zniżki, cena ropy naftowej WTI w przedświątecznym tygodniu utrzymuje się relatywnie wysoko, oscylując w okolicach 52,00-53,70 USD za baryłkę.

Siła kupujących na rynku ropy naftowej jest rezultatem wyczekiwania na cięcie produkcji tego surowca przez kraje z i spoza OPEC, które ma nastąpić wraz z początkiem stycznia na mocy porozumienia z 30 listopada br. Jest to o tyle istotne, że w przeszłości państwa te wielokrotnie łamały postanowienia tego typu umów i nie ma gwarancji, że ta niechlubna historia się nie powtórzy. Niemniej, ostatnie wypowiedzi przedstawicieli krajów OPEC sugerują, że poważnie podchodzą oni do kwestii cięcia wydobycia ropy naftowej.

Reklama

Minister ds. ropy naftowej Kuwejtu zapowiedział, że w pierwszej połowie stycznia 2017 r. zbierze się specjalny komitet, mający za zadanie monitorować produkcję ropy naftowej w krajach OPEC i jej zgodność z postanowieniami niedawnego porozumienia. Na trwającym właśnie spotkaniu Organization of Arab Petroleum Exporting Countries (OAPEC) kuwejcki minister uzyskał potwierdzenie przedstawicieli pozostałych krajów regionu, że dotrzymają oni zobowiązań w kwestii cięcia produkcji.

Tymczasem dzisiaj, w obliczu braku istotnych danych na rynku ropy naftowej, handel może być spokojny, a zmienność notowań tego surowca - niewielka.

ZŁOTO

Złoto na drodze do siódmej z kolei tygodniowej zniżki.

Bieżący tydzień na rynku złota jest relatywnie spokojny. Cena tego kruszcu znajduje się nadal pod wyraźną presją podaży, aczkolwiek dynamika zniżek jest mniejsza niż we wcześniejszych tygodniach. Niemniej, jeśli dzisiaj notowania złota nie zakończą dnia wyraźnym wzrostem, to cały tydzień zakończy się na tym rynku zniżką - i będzie to już siódmy z kolei tygodniowy spadek cen.

Dobre dane makro, które pojawiły się wczoraj w Stanach Zjednoczonych, sugerują, że kondycja amerykańskiej gospodarki systematycznie się poprawia, a więc Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie będzie się wahać w kwestii zapowiadanego zacieśniania polityki monetarnej w USA w przyszłym roku. Perspektywa co najmniej trzech podwyżek stóp procentowych w 2017 r. sprzyja utrzymywaniu się siły amerykańskiego dolara, co spycha w dół notowania złota.

Dorota Sierakowska

Dowiedz się więcej na temat: surowce | rynek ropy | cena ropy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »