Reklama

Surowce: Czeka nas nerwowa końcówka roku?

Notowania ropy naftowej w ostatnich tygodniach znajdowały się pod presją spadkową. Cena "czarnego złota" nie zniżkowała jednak dynamicznie, lecz bardziej zanotowała odreagowanie po wcześniejszych wielu tygodniach zwyżek. W konsekwencji, notowania ropy naftowej, zarówno Brent, jak i WTI, pozostają powyżej poziomu 80 USD za baryłkę.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Na rynku ropy naftowej obecnie inwestorzy uważnie śledzą kilka głównych czynników cenotwórczych. Pierwszym z nich jest naturalnie kwestia zapasów ropy naftowej w obliczu trwającego nadal kryzysu energetycznego na świecie. O ile zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych w ostatnich tygodniach rosły, a sytuacja w USA jest daleka od dramatycznej, to już w innych częściach świata dają o sobie znać wyjątkowo niskie poziomy zapasów ropy i produktów ropopochodnych.  

Reklama

Drugim czynnikiem kluczowym na rynku ropy naftowej jest pandemia. Liczba zakażeń koronawirusem rośnie niepokojąco w wielu krajach świata, co budzi obawy o nowe restrykcje. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w krajach Europy, ale wariant Delta jest także istotnym problemem w innych państwach, np. w Chinach. Jeśli faktycznie pojawiłyby się nowe restrykcje, to byłby to negatywny czynnik dla cen ropy naftowej.

Trzeci, równie istotny czynnik, wpływający na ceny ropy naftowej, to produkcja tego surowca. Kraje OPEC skutecznie odpierają międzynarodowe naciski i nie decydują się na zwiększanie wydobycia ropy naftowej w szybszym tempie niż to zaplanowały kilka miesięcy temu. Do dotychczasowych argumentów kartelu ostatnio doszedł kolejny, ponieważ OPEC prognozuje spadek popytu na ropę naftową w IV kwartale bieżącego roku.

Dużo lepiej zaczęła jednak wyglądać sytuacja w Stanach Zjednoczonych.

Piątkowy raport Baker Hughes podał, że w poprzednim tygodniu w USA już po raz trzeci z kolei wzrosła liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego.

Wszystkie powyższe czynniki składają się na obraz nerwowej końcówki 2021 roku na rynku ropy naftowej.

Co prawda produkcja tego surowca nie powinna przynieść większych zaskoczeń, to nadal dają o sobie znać czynniki trudne do przewidzenia, takie jak pandemia czy pogoda, wpływająca na oczekiwania związane z popytem na surowce energetyczne w kolejnych tygodniach.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2021.11.16

ROPA CRUDE

72,22 0,17 0,24% akt.: 08.12.2021, 13:49
  • Max 72,78
  • Min 70,92
  • Stopa zwrotu - 1T 7,28%
  • Stopa zwrotu - 1M -11,53%
  • Stopa zwrotu - 3M 5,00%
  • Stopa zwrotu - 6M 3,71%
  • Stopa zwrotu - 1R 57,37%
  • Stopa zwrotu - 2R 21,44%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »