Reklama

Szampańskie nastroje na Wall Street

Lekki kalendarz i skrócony w USA tydzień okazały się dobrą kombinacją do odreagowania przeceny na rynkach akcji z przełomu czerwca i lipca. Ostatnia godzina handlu na Wall Street - barometr nastrojów na rynku - przyniosła zdecydowany atak kupujących i zamknięcie sesji na plusach. Rynki dostały w końcu także pierwsze lepsze dane z USA. Dziś dane z kanadyjskiego rynku pracy.

Mniej nowych bezrobotnych w USA

W minionym tygodniu w USA przybyło 454 tys. nowych bezrobotnych. To nadal dużo, ale mniej niż oczekiwał rynek (465 tys.) i znacznie mniej niż tydzień wcześniej (475 tys.). Dane tygodniowe są dość dobrą miarą kondycji amerykańskiego rynku pracy i trwała poprawa na tym rynku jest jednym z kluczy do kontynuacji ożywienia w USA. Do wczorajszej publikacji należy jednak podchodzić ostrożnie. Od początku bieżącego roku dane oscylują wokół 450-460 tys. tygodniowo i po wyglądających optymistycznie kilkukrotnych spadkach nowych zarejestrowań z reguły następował ich nieoczekiwany wzrost. Tymczasem szacuje się, iż do trwałego spadku stopy bezrobocia potrzebny jest konsekwentny spadek nowych zarejestrowań poniżej 400 tys.

Reklama

Publikacja z rynku pracy mogła pomóc wczoraj giełdowym bykom, ale tak naprawdę notowanego w tym tygodniu odbicia nie należy łączyć z publikowanymi danymi. Po pierwsze jest to efekt weekendowych przemyśleń, iż po prawie 20% przecenie akcje w USA są już atrakcyjne, zwłaszcza tuż przed rozpoczęciem sezonu wyników, który może przynieść pozytywne zaskoczenia co do rezultatów (inwestorzy mogą pamiętać, iż dokładnie rok temu dobry początek sezonu wyników zakończył małą korektę i pociągnął indeksy silnie w górę), choć także ryzyko ostrożnych zapowiedzi co do kolejnych kwartałów. Po drugie, głównym indeksom udało się w środę pokonać kluczowe poziomy, które wcześniej były wsparciami (9750-9800 pkt. dla kontraktów na DJIA30 i 1040 pkt. dla S&P500), a teraz miały służyć jako opory. To mogło zmusić część grających na krótko graczy do zamykania pozycji. Warto jednak pamiętać, iż bez poprawy w danych makroekonomicznych zwyżka nie ma szansy trwałego powodzenia. Póki co oporów na kontraktach na S&P500 należy szukać w okolicach 1090 pkt.

Bank Korei podnosi stopy

Kolejny azjatycki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych. Po tym jak wczoraj stopy podniósł Bank Malezji, dziś o 25 bp (do 2,25% w przypadku stopy głównej) stopy podniósł Bank Korei. Pomimo zagrożeń dla ożywienia, Bank widzi narastającą presję inflacyjną i to skłoniło go do podjęcia nieoczekiwanej przez rynek decyzji. Podwyżka stóp w Korei Płd. jest tak naprawdę dobrą wiadomością dla inwestorów, gdyż potwierdza ożywienie w części globu, która ma być motorem globalnego wzrostu. Notowany na platformie XTB koreański Kospi zareagował na decyzję negatywnie, ale była to reakcja krótkotrwała, po której nastąpiły zdecydowane zwyżki. Indeks znajduje się w pobliżu tegorocznych maksimów.

Znaczny spadek zapasów ropy

Aż o 5 milionów baryłek zmniejszyły się w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA, znacznie więcej niż oczekiwał rynek (-1,8). Cena ropy nie zareagowała istotniej na tę informację, ale głównie dlatego, że już wcześniej wyraźnie wzrosła, kopiując zwyżkę na rynkach akcji. Notowania ropy dotarły do oporu w okolicach poziomu 75,40 USD, który w połączeniu z sytuacją na rynkach akcji powinien zadecydować o dalszym rozwoju sytuacji.

W kalendarzu - zatrudnienie i rynek mieszkaniowy w Kanadzie

Jedyną przewidzianą na dziś publikacją z USA są zapasy hurtowników, ale nie jest to raport, który mógłby istotniej wpłynąć na rynek. W tych okolicznościach większą uwagę mogą przyciągnąć dane z Kanady - zatrudnienie (godz. 13.00, oczekiwany wzrost o 21 tys.) oraz nowe budowy domów (godz. 16.00, konsensus 194 tys.). Dane są szansą dla dolara kanadyjskiego, który już wykorzystał poprawę nastrojów na rynkach globalnych do umocnienia. Na rynkach globalnych z kolei będzie coraz więcej spekulacji dotyczących zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wyników.

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

Dowiedz się więcej na temat: bank | Akcji | USA | wall | nastroje | Downing

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »