Reklama

Szczepionka. Akt II

Poniedziałkowy handel, podobnie jak poprzedni, zdominowały doniesienia o szczepionce na koronawirusa. Tym razem to Moderna poinformowała, że jej produkt w trzeciej fazie sesji osiągnął ok. 94-proc. skuteczność w walce z koronawirusem.

Dodatkowo, dużym plusem potencjalnej szczepionki jest fakt, że w przeciwieństwie do produktu Pfizer nie wymaga mrożenia, a można ją przechowywać w zwykłej lodówce. Informacja o szczepionce została jednak przez rynek rozegrana nieco inaczej niż ostatnio. Ponownie dominowały wzrosty, ale ich skala nie była już tak imponująca jak tydzień temu. Silne były cykliczne, wartościowe oraz małe spółki, które od początku roku straciły przez pandemię najwięcej.

Reklama

Na poziomie poszczególnych spółek dobrze radzili sobie producenci procesorów. To efekt raportu Taiwan Semi, w którym stwierdzono, że spółka rozszerza produkcję z uwagi, na wysoki popyt. Ciekawie było również na polu fuzji i przejęć. Home Depot poinformował, o przejęci za ok. 8 mld USD w gotówce spółki HD Supply. Po drugie PNC przejmuje BBVA USA Bancshares za ok. 11,6 mld USD w gotówce.

Jeśli chodzi o dane makro, w poniedziałek było bardzo spokojnie. Jedyny odczyt, który można wziąć pod uwagę to Empire State Manufacturing Survey (odczyt 6,3 pkt.; prognoza 14 pkt.; poprzednio 15 pkt.).

Ostatecznie w poniedziałek S&P500 zamknął się na poziomie 3627,05 pkt., zyskując tym samym +1,16%, jeszcze lepiej wypadł Dow Jones +1,60%, a najsłabiej poradził sobie Nasdaq +0,80%. Na poziomie poszczególnych sektorów pozytywnie wyróżniły się spółki z sektora energetyczno-wydobywczego, przemysłowego oraz finansowego.  Z drugiej strony słabiej od rynku radziły sobie spółki z sektora medycznego oraz nieruchomości.

We wtorek w kalendarium makro warto zwrócić uwagę na dane o eksporcie i imporcie, sprzedaż detaliczną w ujęciu ogółem i bez samochodów, wykorzystanie mocy produkcyjnych, produkcję przemysłową, zapasy niesprzedanych towarów, indeks nieruchomości NAHB oraz napływa długoterminowych kapitałów netto. Na poziomie poszczególnych spółek, wyniki przed sesją opublikują Walmart oraz Home Depot.

Tomasz Kania, CFA, menadżer
Biuro Doradztwa Inwestycyjnego i e-Biznesu, Santander Biuro Maklerskie

Dowiedz się więcej na temat: giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »