Reklama

Trudno być zadowolonym z listopadowych danych

Trudno być zadowolonym z listopadowych danych na temat stanu rynku pracy w Polsce. Wzrost płac ledwie nadążał za inflacją, a zatrudnienie spadło w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. Regres zatrudnienia ostatni raz miał w naszym kraju miejsce w 2009 r.

O ile pod względem dynamiki płac można mówić o ustabilizowaniu się sytuacji w ostatnich miesiącach, to zatrudnienie podlega wciąż negatywnym tendencjom. W świetle napływające na co dzień wiadomości o planowanych zwolnieniach w wielu firmach (najgłośniejsza sprawa to redukcje w Fiat Auto Poland) trudno liczyć na odwrócenie niekorzystnych zjawisk w najbliższych miesiącach. Najpierw musi zacząć poprawiać się klimat w gospodarce, by przedsiębiorstwa przestały myśleć o ratowaniu rentowności poprzez zwolnienia pracowników.

Reklama

O tym, czy zaczynamy mieć do czynienia z pozytywnymi tendencjami w przemyśle będziemy mogli się przekonać dziś. Poznamy dane o listopadowej produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. Ekonomiści nie liczą na przełom i spodziewają się zwyżki produkcji przemysłowej o 0,3% w skali roku.

W amerykańskich bankach depozyty przekroczyły kredyty o 2 bln USD. W tym roku depozyty przyrosły o 8,7%, a kredyty tylko o 3,7%. Różnica pomiędzy nimi systematycznie rośnie od października 2008 r. Miesiąc wcześniej upadł Lehman Brothers. Z jednej strony duża nadwyżka depozytów pokazuje potencjał do kredytowania gospodarki, z drugiej jest odzwierciedleniem słabego popytu na kredyt (wśród firm i konsumentów) i niechęci banków do ich udzielania.

Zespół analiz

Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: deta | w polsce | R. | danie | tym | Dana | 2009 r. | wzrost płac

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »