Reklama

Udany początek tygodnia

Po słabszym zakończeniu minionego tygodnia, kolejny rozpoczął się pozytywną nutą. Była ona widoczna w segmencie spółek największych, a szczególnie w gronie notowanych na GPW banków. Nie uległa jednak zmianie sytuacja spółek najmniejszych, które pozostawały outsiderami i dzisiaj na wartości kolejny raz straciły.

Można powiedzieć, że główne trendy na warszawskim parkiecie pozostają w mocy. Wciąż najlepiej radzą sobie spółki największe, których indeks wzrósł dzisiaj 0,8 proc. Słabsze pozostają średnie przedsiębiorstwa, które zyskały niecałe 0,2 proc. Z kolei małe spółki pozostają najsłabszym ogniwem i tracąc 0,6 proc. zbliżyły się do niedawnych minimów. Wciąż więc w tym segmencie sztuka generowania wzrostów przychodzi najtrudniej.

Sam początek sesji nie zwiastował jednak takiego rozdania. Otwarcie we wszystkich rynkowych segmentach było spokojne i dopiero późniejsze takty zaczęły zmieniać notowania indeksów w odmiennych kierunkach. Zupełnie inaczej przebiegała sesja na głównych europejskich parkietach. Tam zmienność była dzisiaj niewielka i przez całą sesje dominowały lekkie spadki. Podyktowane one były kilkoma czynnikami. Po pierwsze, po niedawno osiągniętych maksimach pewna realizacja zysków była czymś naturalnym. Po drugie, opublikowane dzisiaj dane z sektora usług lekko rozczarowały. Szczególnie zwrócono uwagę na sytuacją Hiszpanii, gdzie napięcie w Katalonii odbiło się negatywnym echem wśród lokalnych przedsiębiorców.

Reklama

Po trzecie, negatywnie działały informacje o aresztowaniach przedstawicieli biznesowej i politycznej elity w Arabii Saudyjskiej. Objawiono się bowiem, że zobaczyć możemy odpływ saudyjskiego kapitału z europejskich spółek. Żaden z tych czynników dla GPW nie był istotny. Po południu okazało się bowiem, że najważniejszym bodźcem było zachowanie spółek finansowych. Mowa w szczególności o bankach, ale również o PZU, które dzisiaj wyróżniały się pozytywnie. Indeks WIG-Banki zyskał 2 proc. i wyszedł na nowe tegoroczne maksima. Tym samym branżowy indeks spółek finansowych wybija się z wielomiesięcznej konsolidacji górą, podobnie zresztą jak wcześniej uczynił to największych przedstawiciel sektora, czyli PKO BP. Daje to nadzieję na dalsze dobre zachowanie banków, których akcjonariusze korzystają na dobrej wynikowej passie i liczą na więcej wraz z rosnącymi oczekiwaniami na przyszłoroczną podwyżkę kosztu pieniądza.

Łukasz Bugaj

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »