Ulotna siła warszawskiej giełdy

Środa nie przyniosła kontynuacji poprawy sytuacji na warszawskim parkiecie. Co prawda nasze indeksy do liderów spadków nie należały, ale niewiele im do nich brakowało. Po wcześniejszej sile nie było śladu.

Środa nie przyniosła kontynuacji poprawy sytuacji na warszawskim parkiecie. Co prawda nasze indeksy do liderów spadków nie należały, ale niewiele im do nich brakowało. Po wcześniejszej sile nie było śladu.

W środę nastroje na europejskich parkietach nie były najlepsze. Słaba końcówka wtorkowej sesji na Wall Street i mocna przecena na giełdach azjatyckich, nie dawały bykom szans na poprawę sytuacji. Skala spadków nie była wielka, ale korekta zaczyna zaglądać inwestorom do portfeli. Ostatnie dni bardzo dobrego dla większości giełd kwartału nie zapowiadają się najlepiej. Tym trudniej liczyć na kontynuację wzrostów po jego zakończeniu.

Główne warszawskie indeksy na otwarciu zniżkowały po 0,3-0,4 proc. W trakcie pierwszej godziny handlu WIG20 niebezpiecznie zbliżył się do poziomu 2300 punktów. Zdecydowana kontra byków oddaliła zagrożenie, ale tylko na krótko. Sięgająca 20 punktów zdobycz szybko zaczęła topnieć. Jeszcze przed południem wskaźnik ponownie znalazł się pod kreską. W ciągu dnia podaż dominowała.

Reklama

Wtorkowa siła naszego parkietu względem pozostałych giełd europejskich okazała się jednorazowym incydentem. Trzeba jednak przyznać, że gdyby nie sięgające 3-4 proc. spadki notowań akcji KGHM, sytuacja mogłaby wyglądać znacznie bardziej korzystnie. Opublikowana we wtorek po południu prognoza wyników spółki na 2012 r. rozczarowała inwestorów, choć zarząd już kilka dni wcześniej zapowiadał, że będzie ona konstruowana przy bardzo konserwatywnych założeniach. Kursy pozostałych blue chips przez większą część dnia zachowywały się całkiem przyzwoicie. Osłabienie zaczęło się rozprzestrzeniać na pozostałe walory dopiero pod koniec dnia. Najmocniej było widoczne w przypadku akcji PKN Orlen, które zniżkowały o ponad 1,5 proc. Liderem wzrostów były papiery Asseco, zwyżkujące o około 2 proc. Wtorkowy ponad 14 proc. wzrost notowań papierów PBG był w środę kontynuowany, choć już z mniejszą dynamiką. Sięgała ona tym razem około 5 proc.

Handel w Paryżu, Frankfurcie i Londynie zaczął się od spadku indeksów po około 0,2 proc. Byki dwukrotnie przed południem próbowały szczęścia, ale ich sukces za każdym razem trwał bardzo krótko. Przez większą część dnia wskaźniki traciły po 0,2-0,5 proc.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego we Francji i Wielkiej Brytanii okazały się zgodne z oczekiwaniami. W czwartym kwartale PKB Francji wzrósł o 0,2 proc. a na Wyspach spadł o 0,3 proc. Nieznacznie rozczarowały informacje zza oceanu. Zamówienie na dobra trwałego użytku wzrosły w lutym o 2,2 proc., podczas gdy spodziewano się ich zwyżki o 3 proc. Po wyłączeniu środków transportu spełniły oczekiwania, rosnąc o 1,6 proc. Handel na Indeksy na Wall Street w pierwszych minutach handlu znalazły się w okolicach wtorkowego zamknięcia, wkrótce jednak zaczęły tracić na wartości.

WIG20 ostatecznie stracił 0,69 proc., WIG spadł o 0,54 proc., mWIG40 o 0,24 proc., a sWIG80 nie zmienił swej wartości. Obroty wyniosły 692 mln zł.

Roman Przasnyski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: siła | Nieulotne | warszawski | giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »