Reklama

Utrzymują się negatywne nastroje

Wczorajsze dane makro ze Strefy Euro nie wpłynęły zbytnio na zachowanie inwestorów, którzy dużo większą wagę przykładali do informacji dotyczących stanowiska Grecji wobec finansowania ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rynki finansowe negatywnie przyjęły plotki o możliwej rezygnacji z tych środków, przez co kurs EUR/USD zanotował dalszy spadek. Dziś czeka nas decyzja EBC w sprawie stóp procentowych oraz konferencja Jean Claude Trichet'a, podczas której inwestorzy będą oczekiwali na tradycyjny komentarz dotyczący aktualnej sytuacji gospodarczej w Strefie Euro. To wydarzenie wraz z danymi z USA powinny mieć największy wpływ na notowania pary EUR/USD, której kurs dziś rano znajduje się na poziomie 1,3320.

Ważne wypowiedzi

Reklama

Z samego rana na rynek napłynęła wypowiedź prezesa NBP, którego zdaniem dynamika PKB w tym roku wyniesie 3,1% r/r, a w następnym 2,9% r/r. Ponadto wczoraj wieczorem wypowiadała się również Zielińska-Głębocka z RPP, która uważa, że stopy procentowe w Polsce mogą wzrosnąć w drugiej połowie tego roku o 25-50pb, ale nie jest to przesądzone. Pary złotowe od rana przesuwają się w górę, co oznacza osłabienie naszej waluty. Kurs EUR/PLN znajduje się obecnie na poziomie 3,8345, natomiast para USD/PLN na poziomie 2,8790.

Decyzja EBC

Dzisiejsza sesja zapowiada się nieco ciekawiej pod względem danych makro. Najpierw o 11:00 napłyną informacje o dynamice sprzedaży detalicznej w Strefie Euro. Według prognoz ma ona wynieść -0,7% r/r, podczas gdy poprzednio było to -1,3%. Następnie o 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej stopy pozostaną na niezmienionym poziomie 1%, a podczas konferencji EBC o 14:30 zapewne usłyszymy po raz kolejny zapewnienie o zakotwiczonych oczekiwaniach inflacyjnych. Ponadto o 14:30 poznamy najnowsze dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Oczekiwany odczyt to 435 tys., czyli niewiele mniej niż poprzednie 439 tys.

Dariusz Pilich

Dowiedz się więcej na temat: EBC | nastroje | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »