Reklama

W oczekiwaniu na dane z USA

Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się wzrostem WIG20 o 0,64 procent przy niespełna 550 mln złotych obrotu.

Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się wzrostem WIG20 o 0,64 procent przy niespełna 550 mln złotych obrotu.

O poranku atmosfera była jeszcze lepsza, a presja wzrostowa z rynków bazowych pozwoliła nawet szukać zwyżki zbliżonej do 1 procent. W finale okazało się jednak, iż stale na parkiecie więcej jest układu konsolidacyjnego niż jakiegoś ożywienia, które prowadziłoby do wybicia z trwającego już trzeci miesiąc trendu bocznego.

Dawkę emocji wprowadziły dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokazały wzrost liczby etatów o około 300 tys. przy prognozie zbliżonej do 700 tys. Dane ADP nie mają wagi odczytu Departamentu Pracy, który pojawi w trakcie sesji piątkowej, ale starczyły do podniesienia zmienności na rynkach bazowych i walutach, co przełożyło się na relatywnie słabszą końcówkę sesji w Warszawie.

Reklama

Całość sprowadzona do wyniku i obrazu technicznego nie pozostawia jednak wątpliwości, iż w mocy pozostało zawieszenie WIG20 w konsolidacji, której symbolicznymi granicami są rejony 2300 pkt. i 2200 pkt. Stale wysoka była również korelacja z indeksami rynków bazowych, więc spoglądając na finalne sesje tygodnia warto przygotować się na kontumację gry w tym samym układzie sił.

Dla technicznie zorientowanych graczy zmienność i gra rynków bazowych w kontekście oczekiwania na piątkowy odczyt liczby miejsc pracy poza rolnictwem w USA pozostają zmiennymi, które powinny przesądzić o przedłużeniu zawieszenia WIG20 w trendzie bocznym. Wprawdzie obserwowana zmienność nie wyklucza testowania górnego ograniczenia trendu, ale już wakacyjna aktywność rynku polskiego i rynków bazowych sprzyjają szukaniu raczej przedłużenia konsolidacji niż zakładów o przeniesienie gry na półkę 2400-2300 pkt.

Z obowiązku należy odnotować, iż indeks szerokiego rynku wykreślił dziś kolejny rekord, ale i na wykresie WIG stale bliżej jest do układu konsolidacyjnego niż mocnego wybicia z kilkutygodniowego trendu bocznego.

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »