Reklama

W równowadze

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w sprzyjającym dla popytu kontekście. Związane z osłabieniem dolara zwyżki cen na rynkach surowcowych, łączyły się ze wzrostami na rynkach europejskich. Dobrze prezentowały się również kontrakty na amerykańskie indeksy, które zapowiadały wzrostową sesję na Wall Street.

W takim otoczeniu można było oczekiwać popytu w Warszawie. W istocie w pierwszych minutach sesji rynek szukał umocnienia, ale szybki podział pomiędzy mocno rosnącym akcjami KGHM i spadającymi akcjami PKN Orlen w połączeniu z wagą każdej ze spółek przełożyły się na relatywnie słabą postawię WIG20. W kolejnych godzinach do głosu doszła podaż na kilku innych spółkach i środkową część sesji indeks blue chipów spędził w kontrze do otoczenia. Z perspektywy końca sesji doskonale widać, iż rozdanie miało trzy czytelne fazy - spadek po wzroście na otwarciu, konsolidację w środku dnia i próbę powrotu na neutralne poziomy w końcówce.

Reklama

Bilansem jest sesja równowagi, w trakcie której dobrze prezentującym się spółkom - jak KGHM czy Eurocash - przeciwstawiły się akcje PKN, PGNiG czy PZU. Z mieszanki sprzecznych impulsów rynek zbudował dzień równowagi WIG20 w rejonie 2100 pkt., z którego jest równie daleko do oporów w rejonie 2200 pkt., jak i wsparć w rejonie 2000 pkt.

W szerszej perspektywie patrząc sesja nie zaprzecza korelacji z rynkami bazowymi, które w czytelny sposób próbują odrobić straty poniesione w końcówce sierpnia, solidarnie kreśląc konsolidacje zbliżone do szanowanego przez techników układu podwójnego dna. W przypadku WIG20 linią szyi układu jest rejon 2200 pkt., którego osiągnięcie okazuje się trudne. Na dziś jednak indeks przebywa na poziomach, które można określić bezpiecznymi technicznie i dopiero potencjalna kolejna konfrontacja z rejonem 2008-2000 pkt. będzie groźna dla strony popytowej.

W szerszej perspektywie patrząc konsolidacja w strefie 2200-2000 pkt. oznacza, iż rynek ma do wyboru dwa scenariusze - wyjście nad 2200 pkt. i powrót do gry w środku wieloletniej konsolidacji ograniczanej poziomami 2000 i 2500 pkt. lub zejście pod 2000 pkt. i zbudowanie układu sprzyjającego szybkiej konfrontacji z 1758 pkt.

Adam Stańczak

Dowiedz się więcej na temat: giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »