Reklama

W rytmie ratingów

Wczorajsze sesje w USA zakończyły się znacznie mniejszymi spadkami w porównaniu z tym, co widzieliśmy podczas zamykania giełd w Europie. Na otwarciu dzisiejszej sesji nastroje byłyby z pewnością znacznie lepsze, gdyby nie obniżka ratingu Włoch przez agencję Standard & Poor's. S&P obniżyła w poniedziałek wieczorem naszego czasu ocenę wiarygodności kredytowej Włoch do "A" z "A plus" z perspektywą negatywną.

W tej sytuacji na początku notowań w Europie dominowały obawy o możliwą reakcję rynków na obniżkę. Otwarcia wypadły pod kreską. Jednak obniżka ratingu jest tylko potwierdzeniem tego, co wiadomo na rynku już od kilku tygodni. Znacznie poważniejszym problemem byłby brak chętnych do zakupu rządowych papierów, czyli kłopoty z dalszym finansowaniem kraju. W tej sytuacji jest aktualnie Grecja i tu się głównie skupia uwaga rynków.

Reklama

WIG20 w ciągu godziny odrobił straty i wyszedł trwale nad kreskę. Pierwszym oporem, który powstrzymał byki było 2295 pkt. Indeks cofnął się przed nim i pozostał przez kilka godzin w przedziale 2265-2290 pkt. Około 14-tej pojawił się kolejny rating - agencja Standard & Poor's podniosła rating kredytowy dla Turcji w walucie lokalnej o jeden stopień do BBB minus. Miało to pozytywne konsekwencje dla GPW. WIG20 "wystrzelił" do poziomu 2310 pkt. i cofnął się przed oporem zlokalizowanym w przedziale 2310-2320 pkt.

Sprawdź bieżące notowania GPW na stronach BIZNES INTERIA.PL

Od kilku sesji obserwujemy pewną słabość niedźwiedzi. Podaż wyhamowuje przy poziomie 2100 pkt. Negatywne informacje działają krótko, a każda pozytywna jest wykorzystywana do wzrostu. Być może dziś wieczorem poznamy ustalenia z rozmów MFW, KE i ECB z rządem Grecji. Jeśli nie pojawią się bardzo istotne negatywne informacje, to WIG20 przekroczy 2320 pkt. i będzie testował 2400 pkt. Dziś też zbiera się Fed na od dawna oczekiwane dwudniowe posiedzenie. Czy Fed znów da rynkom pozytywne oczekiwania, co do rozwoju gospodarki?

Witold Zajączkowski

Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: rytmy | Standard & Poor's | rating

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »