Reklama

Walka o lepsze zakończenie kwartału - indeks WIG20

Mijający tydzień nie przyniósł większych zmian w notowaniach indeksu WIG20. Niewielką przewagę posiada aktualnie strona podażowa, gdyż wciąż nie zakończona została faza korekty spadkowej. Dotychczasowa skala spadków nie jest jednak znacząca. Indeks dużych spółek pozostaje w przedziale 2.200-2.300 pkt.

Końcówka kwartału zwyczajowo powinna wpłynąć na dużych graczy mobilizująco w zakresie podciągania kursów w ramach tzw. windows dressing. Handel będzie bardziej rynkowy od przyszłego tygodnia. Z punktu widzenia AT, nadal nie została zanegowana negatywna wymowa spadkowej luki z 22 marca br. w ukształtowanej w przedziale 2.230-2.252 pkt. Utrzymujemy zatem założenie, iż korekta spadkowa ma prawo być kontynuowana. Nasz rynek jest obecnie szczególnie wrażliwy na dalszy rozwój sytuacji na Wall Street.

Próba wyjścia na nowe maksima - indeks sWIG80

Indeks najmniejszych spółek jako jedyny w ostatnich tygodniach już teraz podejmuje próbę kontynuacji trendu wzrostowego. Atrakcyjność tego segmentu rozkłada się na 80 walorów, które przede wszystkim nie są obarczone ryzykiem politycznym i często oferują ekspozycję na rozwijające się gałęzie gospodarki. W krótkim terminie na wykresie sWIG80 obserwujemy zmaganie się z technicznym oporem w rejonie 16,6 tys. pkt. Jak na razie pierwsze podejście pod ten opór skończyło się wygenerowaniem negatywnych dywergencji na oscylatorach. Popyt musi być zatem bardziej zdecydowany, aby myśleć o ostatecznym sukcesie.

Reklama

Wall Street kontynuuje odreagowanie - indeks S&P

Czwarta z kolei sesja za oceanem przyniosła korekcyjne odbicie w górę. Indeksowi S&P500 nie udało się jednak sforsować oporu na poziomie 2.370 pkt. Dzisiaj rano obserwujemy słabsze nastroje na kontraktach terminowych. Z danych makro publikowany był wczoraj ostateczny odczyt PKB za IV kw. ub. r., który okazał się lepszy od oczekiwań (2,1 proc. r/r w porównaniu do 2,0 proc. konsensusu).

Informacje ze spółek

Energa - wyniki zgodne z oczekiwaniami

Zysk netto grupy Energa, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w 2016 roku 151 mln zł wobec 832 mln zł zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie rocznym. EBITDA spadła o prawie 9 proc. rdr do 2.027 mln zł i była zgodna z wcześniejszymi szacunkami spółki.

Komentarz: Spółka już wcześniej publikowała szacunkowe wyniki finansowe za 2016 r. Raport ostateczny nie stanowi zaskoczenia dla rynku. Pozytywną niespodzianką może być wzmianka na temat możliwości wypłaty dywidendy, gdyż rynek na tym etapie nie zakłada podziału zysku z akcjonariuszami. Wczorajszy spadek kursu to przede wszystkim reakcja na informacje, iż Energa wyłożyła kwotę 100 mln zł na dokapitalizowanie PGG.

Torpol - spółka systematycznie wypełnia portfel zamówień

Torpol podpisał z PKP PLK umowę o wartości 837,8 mln zł netto na wykonanie prac budowlanych w obszarze LCS Konin - odcinek Barłogi - Swarzędz - poinformował Torpol w komunikacie.

Komentarz: Oprócz wspomnianego wyżej kontraktu, Torpol poinformował wczoraj również, iż podpisał z PKP PLK kontrakt na modernizację jednego z odcinków linii kolejowej z Warszawy do Poznania na kwotę 1,03 mld zł brutto. Rynek spodziewa się, że po słabszych wynikach finansowych spółki za 2016 r., kolejne kwartały tego roku będą systematycznie lepsze dla spółki, a prawdziwe żniwa nastąpią w 2018 r.

Mariusz Puchałka

analityk inwestycyjny, Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »