Wall Street nie zawiodła, surowce pomogą

Środowa mocna zwyżka na amerykańskiej giełdzie oraz powrót hossy na rynku surowców, dobrze wróżą bykom na dzisiejszej sesji. Możemy spodziewać się kontynuacji ruchu indeksów w górę.

Środowa mocna zwyżka na amerykańskiej giełdzie oraz powrót hossy na rynku surowców, dobrze wróżą bykom na dzisiejszej sesji. Możemy spodziewać się kontynuacji ruchu indeksów w górę.

Choć opublikowane w środę dane, dotyczące amerykańskiej gospodarki wcale nie były jednoznacznie optymistyczne, to jednak inwestorzy zwrócili uwagę na te lepsze. Rzeczywiście cieszyć mógł spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do poziomu niewiele przekraczającego 400 tys., najniższego od ponad dwóch lat. Jednak najnowsze prognozy Fed mówią o bardzo powolnej poprawie sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie ma spaść na koniec przyszłego roku do 9 proc., a w kolejnym roku do 8 proc. Ten problem będzie powracał jeszcze wielokrotnie. Dziś rynki się tym nie martwiły.

Reklama

Nastroje były świetne już na początku notowań, a animuszu bykom dodał także wskaźnik nastrojów konsumentów, który wzrósł z 67,7 do 71,6 pkt., o wiele mocniej, niż się spodziewano. W efekcie ani przez moment na Wall Street nie było wątpliwości co do tego, że należy kupować akcje.

Na refleksję nad wciąż marną kondycją rynku nieruchomości, czego dowodem jest niewielki wzrost liczby wniosków o kredyt hipoteczny, po niedawnym spadku o ponad 14 proc. i 28,5 proc. mniejsza niż przed rokiem sprzedaż nowych domów oraz 3,3 proc. spadkiem zamówień na dobra trwałego użytku, przyjdzie jeszcze czas. Ale pewnie nie dziś, bo dziś w Ameryce Święto Dziękczynienia.

Dla nas, oprócz 1,5 proc. wzrostu indeksów za oceanem, ważne będzie także to, że wróciła hossa na rynkach surowcowych. Notowania ropy skoczyły wczoraj wieczorem 3,6 proc. a kontrakty na miedź zyskały prawie 1,9 proc. Znów będzie można liczyć na to, że KGHM wydatnie wesprze nasze indeksy. Dobrych nastrojów nie powinny zmącić dane o dynamice sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia. Oczekuje się że bezrobocie pozostanie na poziomie 11,5 proc. a sprzedaż wzrośnie o 8,4 proc.

Giełdy azjatyckie wielkim optymizmem dziś nie tryskały, ale przeważały zwyżki. Nikkei wzrósł o 0,5 proc. a Shanghai Composite o 1,3 proc.

Roman Przasnyski, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: spodziewać | wall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »