Reklama

Warszawa silniejsza od otoczenia

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim przyniosły sesję dynamicznego odbicia po poniedziałkowym spadku. W początkowej fazie rynek posilił się lepszym od oczekiwań zakończeniem sesji na Wall Street i razem z innymi giełdami europejskimi poszukał mocnej zwyżki. W kolejnej fazie skupił się na korelacji z niemieckim DAX-em, który przez większą część rozdania zyskiwał około 1 procent.

Z perspektywy końca sesji widać jednak, iż niezależnie od postawy giełd bazowych rynek wykazywał się lokalną siłą i rósł relatywnie mocniej od otoczenia. W środkowej fazie sesji WIG20 zyskiwał stabilnie przeszło 2 procent przy dużej aktywności, która w finale dnia przekroczyła 1,3 mld złotych licząc tylko dla 20 spółek z koszyka blue chipów i zbliżyła się do 1,6 mld na całym rynku. 

W indeksie WIG20 zwyżki zanotowało 16 walorów, co przełożyło się na umocnienie WIG20 o 2,3 procent. Liderami były spółki bankowe i kopalnie. Sektor pierwszy jawi się jako kluczowy dla kondycji indeksu. W istocie to jesienna korekta na spółkach bankowych przełożyła się na mocną korektę WIG20. Z perspektywy technicznej sesja była powrotem do lokalnej fali wzrostowej, która znalazła wymuszoną przez świat przerwę na sesji poniedziałkowej. Zamknięcie rozdania przez WIG20 w rejonie 2344 pkt. oznacza, iż indeks znalazł się na nowym maksimum odbicia po październikowo-listopadowej przecenie. 

Reklama

Efektem jest wzmocnienie rynkowych oczekiwań na spotkanie WIG20 z oporami w rejonie 2400-2370 pkt., gdzie lokuje się strefa broniąca drogi do powrotu indeksu na szczyt hossy wykreślony w rejonie 2480 pkt. Niezależnie od lokalnych apetytów wzrostowych warto zachować wrażliwość na korelację WIG20 z otoczeniem. Gra na bazie wyłącznie lokalnych zmiennych będzie zwyczajnie trudna, gdy rynki bazowe będą mierzyły się w odczytami amerykańskich wskaźników inflacji CPI i PPI. Na radarze muszą być też reakcje Wall Street na wyniki amerykańskich banków, które w piątek otworzą sezon publikacji raportów kwartalnych danymi od JPMorgan Chase, Wells Fargo i Citigroup.

Adam Stańczak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »