Reklama

WIG20 drugie dzień z rzędu na plusie

W pierwszym tygodniu kwietnia inwestorzy powrócili do zakupów akcji.

W ciągu ostatnich dwóch sesji indeks WIG20 wzrósł 2,9%. We wtorek indeks blue chipów podszedł 0,9% do 2 239 pkt. przy obrocie 621 mln zł. Pozytywnie wyróżniły się spółki z sektora górniczego (JSW +3,4%, KGHM +2,0%, PGNiG +1,34%) oraz banki (mBank +2,0%, PKO BP +1,67%, BZ WBK +1,45%). Na wykresie dziennym zarysowała się druga z rzędu biała świeca, co sugeruje kontynuację umocnienia notowań WIG20. Najbliższym celem byków jest niedawny opór na wysokości 2300 pkt.

Mniejsze spółki na drugim planie

Reklama

W trochę słabszej dyspozycji są małe i średnie spółki. We wtorek kurs mWIG40 wzrósł 0,3% do 4 747 pkt. przy obrocie 148,6 mln zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że korekta jaka występuje w tym segmencie spółek jest płaska i nie zagraża głównej tendencji wzrostowej. Małe i średnie spółki są mocno wrażliwe na koniunkturę gospodarczą, a ta wykazuje symptomy poprawy. Zatem wydaje się, że sentyment do małych i średnich spółek nie powinien wygasać w najbliższym czasie. Tym bardziej, że najnowsze prognozy makro wskazują na przyspieszenie wzrostu gospodarczego nad Wisłą.

Za oceanem wzrosty

Na Wall Street dominuje optymizm. We wtorek indeks S&P500 wzrósł 0,06% do 2 360 pkt. Sezon publikacji wyników finansowych za 4kw16 dobiega końca, dlatego teraz inwestorzy skupiać się będą na danych makro. Dzisiaj ich nie zabraknie, ponieważ rynek zapozna się z sytuacją w sektorze usług (indeks PMI oraz ISM). Poza tym światło dzienne ujrzy raport ADP przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w USA. O godz. 20 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Uwadze inwestorów nie powinien umknąć raport o stanie zapasów paliw w USA.

Informacje ze spółek

KGHM - Zapowiedź wypłaty dywidendy ucieszyła inwestorów

KGHM rozważy wypłatę dywidendy w ramach szerszego przeglądu strategicznego w maju - poinformował w wywiadzie dla Bloomberga prezes spółki Radosław Domagalski-Łabędzki.

Informacja o możliwości wypłaty dywidendy w 2017 roku pojawiła się już 17 marca w czasie publikacji wyników finansowych za 4kw16. Wtedy pojawiły się pierwsze prognozy analityków dotyczące wysokości dywidendy, które mówiły, że będzie ona wyższa niż w 2016. Jest to pozytywna wiadomość dla akcjonariuszy, co powinno przełożyć się na dalszy wzrost notowań KGHM. Poza tym spółce sprzyja otoczenie w którym rosną notowania miedzi oraz umacnia się kurs amerykańskiego dolara.

Comarch - Akwizycja sposobem na wzrost udziałów w rynku

Comarch sfinalizował w poniedziałek przejęcie spółki Geopolis za 8,05 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Rok 2016 to był trudny okres dla spółek informatycznych na polskim rynku. Brak przetargów przełożył się na istotne pogorszenie wyników finansowych z tego tytułu. Obronną ręką wyszedł z opresji Comarch, który skutecznie dywersyfikuje swoją działalność osiągając połowę przychodów z zagranicy. Przejęcie kolejnej spółki pozwoli Comarchowi jeszcze bardziej umocnić się na rynku usług informatycznych. Poza tym warto zwrócić uwagę, że znacząco poprawiły się perspektywy dla spółek informatycznych w tym roku. W pierwszym kwartale 2017 r. liczba ogłoszonych zamówień publicznych w obszarze usług informatycznych, oprogramowana i sprzętu wzrosła o 32% do 405 z 307 w analogicznym okresie 2016 r. Jeśli Comarch wykorzysta szanse jakie daje mu rynek to pozycja lidera w branży informatycznej wydaje się niezagrożona.

Krzysztof Wańczyk

analityk inwestycyjny

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Dowiedz się więcej na temat: giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »