Reklama

WIG20 w strategicznym punkcie

Pierwszy dzień tygodnia dla posiadaczy akcji minął w optymistycznym nastroju. Papiery z grupy blue chipów podrożały o 1,07proc., z kolei małe i średnie spółki rosły w ciągu sesji średnio 0,61proc. Dalsza wędrówka byków na północ będzie jednak trudna.

Nadal jest grząski i niepewny grunt, który nie pozwala na szybszy galop. Warszawski indeks WIG20 zbliżył się już do ważnego poziomu oporu - 2420pkt. Sforsowanie tego poziomu będzie dużym wyzwaniem dla strony popytowej. Przełamanie tej strefy będzie oznaczać dalsze wzrosty do 2500pkt.

Reklama

Perełką został Trion, którego kurs skoczył aż 22proc. Walory giełdowego producenta okien i drzwi zyskiwały mocno na wartości. Według zarządu, to kredyt zaufania, jakim został obdarzony, w związku z planowanym przeprowadzeniem restrukturyzacji grupy.

Na zagranicznych parkietach również dominowała zieleń. Uwagę inwestorów przykuwały doniesienia z poszczególnych gospodarek. Z optymizmem przyjęto informację o wzroście produkcji przemysłowej w Eurolandzie. Wzrost o 9,5 proc. rok do roku okazał się nie tylko wyższy niż miesiąc wcześniej (7,7 proc.), ale też przekroczył prognozy ekonomistów, którzy oczekiwali średnio niespełna 9 proc. zwyżki. W efekcie pojawiły się komentarze, że przedsiębiorstwa w strefie euro radzą sobie coraz lepiej.

Natomiast na Wall Street było bardziej nerwowo, bowiem na rynek dotarła informacja o obniżeniu ratingu papierów rządowych Grecji. Agencja Moody's postanowiła zredukować długoterminową ocenę obligacji aż o cztery stopnie do śmieciowego poziomu. Z miejsca negatywnie przełożyło się to na wyceny indeksów, które oddały wcześniejsze zyski. Na końcowym dzwonku wskaźnik DJ IA tracił 0,2 proc. S&P500 zniżkował o 0,18 proc. Korekcie oparł się Nasdaq zyskując symboliczne 0,02 proc.

Na rynkach walutowych nadal występuje silna presja na umocnienie euro i funta względem dolara. Taka tendencja powinna się utrzymać również w dzisiejszej sesji. Kurs pary euro dolar celuje na strefę 1,2300 - 1,2340. Z kolei na rynku funt dolar sytuacja powinna ulec uspokojeniu. Wystąpienie konsolidacji w przedziale 1,4720 - 1,4810 jest bardzo prawdopodobne. Natomiast para dolar jen po dotarciu do lokalnego oporu 92,10 szybko zmieniła kierunek i obecnie kierujemy się na dolne wsparcie(90,80) szerokiego kanału bocznego.

Krzysztof Wańczyk

Dowiedz się więcej na temat: małe i średnie spółki | strategiczne | WIG20

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »