Reklama

Wraz z chińskim Nowym Rokiem złoto traci na wartości

Złoto, a zwłaszcza srebro tracą na wartości w reakcji na umocnienie dolara spowodowane zapowiedzią że rozmowy pomiędzy Grecja a jej wierzycielami nie zakończyły się sukcesem.

Fakt, iż ceny metali szlachetnych - "bezpiecznej przystani" - nie umocniły się w związku z tą sytuacją podkreśla powszechną wiarę w osiągnięcie porozumienia do najbliższego piątku.

Okres poprzedzający chiński Nowy Rok uznaje się zwykle za sezon na zakup złota w Chinach. Popyt na biżuterię wydaje się szczególnie wysoki, a wraz ze zbliżającymi się obchodami stopniowo traci tempo, aby powrócić dopiero później, w okresie uzupełniania zapasów.

Połączenie takich czynników, jak umocnienie dolara i nadchodzący chiński Nowy Rok, równoważyło dotychczas potencjalne transakcje "bezpiecznej przystani" dotyczące Grecji i Ukrainy (gdzie nadal panuje z trudem utrzymywany rozejm).

Reklama

Po znacznym wzroście zainteresowania inwestorów w wyniku nieoczekiwanego uwolnienia kursu franka w ubiegłym miesiącu przez szwajcarski bank centralny, w ostatnich tygodniach miała miejsce realizacja zysków - jednym z czynników było tu przełamanie techniczne poniżej poziomu 1 250 USD (tj. obecnego poziomu oporu) 6 lutego.

W tygodniu kończącym się w ubiegły wtorek, fundusze hedgingowe i zarządzający środkami pieniężnymi dokonali redukcji o 17% długich pozycji netto w kontraktach terminowych, natomiast w ubiegłym tygodniu ekspozycja w produkty notowane na giełdzie oparte na fizycznym złocie, która od połowy stycznia wzrosła o 83 ton, została zredukowana o 7 ton.

Rynek nadal musi wziąć pod uwagę plany amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczące stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie odbędzie się dopiero za miesiąc, jednak im bliżej tej daty, tym bardziej inwestorzy będą musieli uwzględnić możliwość, że zamiast przewidywanego dotychczas łagodnego stanowiska, Federalny Komitet Otwartego Rynku przyjmie bardziej agresywną retorykę (potencjalnie negatywną dla złota).

Wsparcie techniczne znajduje się obecnie na poziomie 1 219 USD za uncję, co stanowi zniesienie o 50% z rajdu zapoczątkowanego minimum z listopada. Następny kluczowy poziom to 1 200 USD za uncję, natomiast opór znajduje się obecnie na poziomie 1 240 USD za uncję, przed 200-dniową średnią ruchomą, tj. 1 250 USD za uncję.

Ole Hansen, Saxo Bank

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »