Reklama

Wszystkie oczy skierowane na PZU

Spokojny przebieg środowej sesji w Azji sprzyja skoncentrowaniu uwagi inwestorów z GPW na giełdowym debiucie PZU. Przygotujmy się na rekordowe obroty i wyraźny wzrost ceny akcji na otwarciu notowań.

Wprawdzie w środę indeksy w Japonii, Hong Kongu czy Chinach kończyły notowania poniżej poziomów z wtorku, ale spadki te nie przekraczały jednego procenta. Taka stabilizacja nastrojów po prawdziwym huraganie, który przeszedł przez rynki w ciągu minionego tygodnia, pozwala mieć nadzieję, że przynajmniej w krótkim okresie na ceny akcji na GPW wpływać będą lokalne czynniki.

O godzinie 8.00 teoretyczna cena akcji PZU kształtowała się na poziomie 331 PLN, czyli o 19 PLN więcej niż podczas zapisów. O 8.30 było to już 335 PLN, więc wygląda na to, że ponad 140 tys. Polaków, którzy rozpoczynają właśnie przygodę z giełdą, będzie dzisiaj o kilkaset złotych zamożniejsza. Przynajmniej na papierze, bo zysk jest realnym zyskiem dopiero, gdy zdecydujemy się sprzedać papiery wartościowe, a zdecydowana większość inwestorów indywidualnych kupowała te akcje z myślą o długoterminowym inwestowaniu i obiecanych przez spółkę dywidendach.

Reklama

Olbrzymie zainteresowanie instytucji finansowych walorami PZU gwarantuje, że dzisiejsza sesja będzie grą jednego aktora. Całkiem prawdopodobnie, że jeżeli informacje z zagranicznych rynków nie pokrzyżują dzisiaj planów funduszy inwestycyjnych, na GPW padnie dzisiaj rekord obrotów.

Wczoraj dowiedzieliśmy, że rząd postanowił ponad dwukrotnie zwiększyć pulę akcji Tauron'u w przygotowywanej właśnie ofercie i możlwe, że jej wartość przekroczy nawet rozmiarem dzisiejszy debiut PZU.

Emocje wokół akcji PZU zapewne szybko nie opadną, ale warto pamiętać, że na świecie sytuacja, delikatnie mówiąc, jest daleka od normy. Grecja właśnie sięgnęła po pieniądze z programu pomocowego, aby zdążyć ze spłatą ponad 8 mld euro zobowiązań wymagalnych 19 maja. Chiny walczą z bańką na rynku nieruchomości, inflacja jest tam najwyższa od blisko dwóch lat, a giełdowe indeksy znalazły się w trendzie spadkowym i są o ponad 20 proc. poniżej ostatnich szczytów. W USA senatorzy zaakceptowali właśnie kolejne dopłaty dla Freddie Mac i Fannie Fae, a ponadto amerykanie, jako największy graczy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym zobowiązali się do obciążenia swoich podatników kosztami ratowania Grecji i innych krajów strefy euro.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »