Reklama

Wyciszenie na GPW

Po trzech dynamicznych sesjach przy zwiększonej zmienności, finałowa sesja tygodnia przyniosła wyciszenie. Stabilizację wymusiła mieszanka spokojnych rozdań na świecie i układ techniczny na wykresie WIG20.

W istocie chwilę po pierwszych wymianach rynek ulokował WIG20 w pobliżu poziomu 2250 pkt., co oznaczało przesunięcie wykresu w okolice środka konsolidacyjnej półki 2300-2200 pkt. i właściwie przesądziło o zakończeniu tygodnia w konsolidacji. Za neutralnym położeniem wykresu poszła aktywność, która w południe ledwie zbliżyła się do 200 mln złotych, a na godzinę przez końcem sesji sięgnęła 400 mln złotych.

Niemniej, w skali sesji WIG20 zyskał 0,77 procent, a w indeksie wzrosty zanotowało czternaście spółek przy sześciu walorach, które straciły na wartości. Na zamknięciu licznik obrotu w WIG20 pokazał tylko 530 mln złotych. Zamknięcie kosmetycznie różne od otwarcia uzupełnia się ze zmianą indeksu w skali tygodnia, która wyniosła 0,02 procent. Spojrzenie na wykres tygodniowy pozwala odnotować wykreślenie świecy właściwie bez korpusu, z dwoma dynamicznymi cieniami, która jest jednocześnie obrazem rynku w konsolidacji, jak i w niepewności, co do dalszego scenariusza.

Reklama

Szersze perspektywa pozwala odnotować, iż rynek zakończył tydzień dokładnie w środku konsolidacyjnej półki, której granicami są rejony 2300 pkt. i 2200 pkt. Zawieszenie na poziomach granych już w końcówce maja przenosi się na kolejny tydzień.

Na kolejny tydzień przenosi się również zawieszenie pod strefą oporów w rejonie 2300-2280 pkt., gdzie zadyszkę złapała fala wzrostowa z rejonu 1868 pkt. Brak poważniejszego odejścia na południe sprzyja bykom i czyni konsolidację układem kontynuacyjnym, ale jak zawsze w konsolidacji warto czekać na decyzję rynku o kierunku wybicia i na nowo ocenić układ sił po zakończeniu konsolidacji.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Dowiedz się więcej na temat: polska giełda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »