Wyniki spółek na razie nie pomagają...
Główne, nowojorskie indeksy zakończyły piątkową sesję pod kreską, pomimo pobicia konsensusu rynkowego przez Coca-Colę i American Express. W przypadku producenta popularnych napojów gazowanych, opublikowane wyniki finansowe okazały się lepsze na poziomie przychodów (9,5 mld USD vs. 9,43 mld USD oczekiwania) oraz zgodne z oczekiwaniami analityków na poziomie zysku netto na akcję - EPS (0,56 USD).
Z kolei, gigant amerykańskiego rynku kart płatniczych, zanotował poprawę przychodów (10,99 mld USD vs. 10,94 mld USD), jak i zysku netto na akcję - EPS (2,08 USD vs. 2,03 USD oczekiwania). Coca-Cola zakończyła sesję na prawie 2 proc. plusie, a American Express przecenił się o -2 proc., za sprawą niepokojących prognoz (ernings guidance). Prezes spółki stwierdził, że wyniki spółki mogą poważnie ucierpieć jeśli gospodarka amerykańska, albo świata będzie dalej spowalniać.
Oliwy do ognia dolały fatalne wiadomości opublikowane przez Boeinga i Jonhson&Jonhson. Producent samolotów pasażerskich przecenił się prawie -7 proc., za sprawą wewnętrznej korespondencji, która "ujrzała" światło dziennie. Jak wynika z opublikowanych e-mailów, w 2016 roku, pilot testowy - Mark Forkner, powiedział współpracownikowi, że nieświadomie wprowadził organy kontroli w błąd. Dodał, że według przeprowadzony symulacji, system kontroli lotu MCAS (który był główną przyczyną dwóch wypadków Boeinga 737MAX), działał skandalicznie. W efekcie opublikowanych informacji, prezes spółki został wezwany przez Kongres do złożenia wyjaśnień, przed odpowiednią Komisją.
Druga, fatalna informacja napłynęła od producenta leków i kosmetyków dziecięcych. Otóż, według przeprowadzony badań, wycofane serie pudru dla niemowląt, wbrew zapewnieniom zarządu, zawierały szkodliwy azbest. Rynek, ukarał spółkę przeceniając ją o ponad -6 proc. Tąpnięcie Boeinga i Jonhson&Jonhson ściągnęło mocno w dół DJI, który ostatecznie zamknął się ze stratą, wynoszącą -0,95 proc. (26770,20 pkt.). Indeks S&P500 przecenił się o -0,39 proc. (2986,20 pkt.), zaś Nasdaq potaniał o -0,83 proc. (8089,54 pkt.). W podziale na sektory najlepiej poradziły sobie nieruchomości oraz sektor użyteczności publicznej. Na drugim krańcu szali znalazły się technologia i przemysł.
Marcin Działek