Reklama

Wyniki za III kwartał na horyzoncie

Z każdym dniem coraz bardziej będzie zmieniać się optyka inwestorów giełdowych, którzy zaczną skupiać się na tym, co przyniesie sezon publikacji wyników finansowych za III kwartał przez amerykańskie spółki, a mniej będą się liczyć bieżące doniesienia gospodarcze.

Sezon wyników startuje 7 października wraz z przekazaniem rezultatów przez pierwszą spółkę z indeksu DJIA. Tradycyjnie jest nią koncern aluminiowy, Alcoa. Jego osiągnięcia nie będą miarodajne dla całego rynku, na pewno jednak bardzo istotna będzie reakcja inwestorów na nie. Pokaźna skala wrześniowych zwyżek cen akcji pokazuje, że inwestorzy z optymizmem czekają na to, co zaprezentują firmy. Taka logika ma uzasadnienie w poprzednich kwartałach, kiedy osiągnięcia spółek okazywały się wyraźnie lepsze od oczekiwań, które i tak były wysokie. Tym razem prognozy są bardziej stonowane, więc nadzieje na ich przekroczenie mogą być jeszcze większe. Wydaje się w takich warunkach, że to nie pozostawia miejsca na rozczarowania. Tym bardziej, że pierwszy raz od ponad roku analitycy zaczynają obniżać prognozy przyszłych zysków.

Reklama

Zanim jednak Alcoa opublikuje wyniki za III kwartał czekają nas jeszcze publikacje wrześniowych indeksów aktywności sektora usług. W Europie wstępne szacunki pokazały spowolnienie. Inwestorzy będą chcieli się przekonać teraz, czy potwierdzi się osłabienie w Stanach Zjednoczonych, jakie wykazały już sierpniowe dane. Wrześniowy odczyt poznamy we wtorek i może on dodatkowo wpłynąć na nastroje przed rozpoczęciem sezonu publikacji wyników przez amerykańskie spółki.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Poprzednie kwartały zachęcają do oczekiwania na pokonanie w sezonie publikacji wyników za III kwartał prognoz zysków przez amerykańskie spółki

Sierpniowe wydatki budowlane potwierdziły, że wciąż nie ma przełomu na rynku nieruchomości w USA

Rynki nieruchomości

W sierpniu wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych zmniejszały się w dwucyfrowym tempie. Obniżyły się o 10% w skali roku. Miesiąc wcześniej zniżka sięgała 10,7%. W porównaniu z lipcem nastąpiła poprawa o 0,4%, ale w dużym stopniu pozytywny wydźwięk tej informacji zneutralizowała rewizja danych za lipiec. Największego spadku doświadcza prywatne budownictwo niemieszkaniowe, wciąż słabo jest w prywatnym budownictwie mieszkaniowym, a wyniki poprawiają jedynie wydatki publiczne, związane głównie z budownictwem infrastrukturalnym, czy obiektami użyteczności publicznej. Sierpniowe dane o wydatkach budowlanych potwierdzają, że w tej części amerykańskiej gospodarki w dalszym ciągu brakuje przełomu.

W tym tygodniu uwagę obserwatorów rynków nieruchomości będą przyciągać dane o liczbie podpisanych w sierpniu umów sprzedaży domów w USA oraz decyzje banków centralnych w Europie i Australii w sprawie stóp procentowych.

Katarzyna Siwek

Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: tym | nieruchomości | wydatki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »