Reklama

Wyraźna zwyżka na rynku złota

Ostatnie tygodnie na rynku złota były okresem przewagi kupujących. Po gwałtownej zniżce cen złota na początku października, nastąpiło powolne odreagowanie. Jednak bieżący tydzień przyniósł wyraźne przyspieszenie wzrostów - notowania złota we wtorek zakończyły sesję w okolicach 1290 USD za uncję, a w środę przekroczyły już także ten poziom.

Duża dynamika zwyżek, obserwowana obecnie na tym rynku, to w znacznej mierze efekt wzrostu awersji inwestorów do ryzyka, związanej z niepewnością dotyczącą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. O ile jeszcze tydzień temu Hillary Clinton wygrywała w sondażach, to tzw. afera mailowa przyczyniła się do zmniejszenia jej dystansu wobec Donalda Trumpa. Ten ostatni uważany jest za bardziej nieprzewidywalnego kandydata na prezydenta, więc możliwość jego wygranej sprawia, że inwestorzy stają się bardziej ostrożni.

Reklama

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym obecnie niepewność inwestorów jest oczekiwanie na środową decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Na rynku oczekiwany jest brak zmian - inwestorzy spodziewają się podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych dopiero najwcześniej w grudniu tego roku. Notowania złota są wrażliwe na politykę monetarną Rezerwy Federalnej, gdyż wpływa ona na wartość amerykańskiego dolara, który z kolei jest negatywnie skorelowany z cenami złota. W ostatnich dniach USD radzi sobie słabo wobec koszyka innych głównych globalnych walut, co również okazało się wsparciem dla cen złota.

Z technicznego punktu widzenia, dotarcie notowań złota do psychologicznej bariery na poziomie 1300 USD za uncję jest prawdopodobne. Jednak poziom ten służy jako ważny opór, więc jego pokonanie może być trudne. Podobna sytuacja techniczna ma miejsce na wykresie srebra. We wtorek cena tego kruszcu z impetem przekroczyła poziom 18 USD za uncję i obecnie oscyluje w okolicach 18,40 USD za uncję. Najbliższym poziomem oporu jest 18,50 USD za uncję.

Paweł Grubiak

Dowiedz się więcej na temat: surowce | rynek złota | ten

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »