Reklama

Wysokie poziomy ceny platyny

Cena platyny pozostaje powyżej 1600 dolarów za uncję, co zdają się potwierdzać czynniki fundamentalne. Platyna jest wykorzystywana w branży motoryzacyjnej w produkcji katalizatorów. Obecnie najważniejsze gospodarki zdaja się wychodzić z kryzysu, co widać po zwiększeniu sprzedaży nowych samochodów.

Rejestracja nowych samochodów w Unii Europejskiej wzrosła w lutym o 3%. Dodatkowo niepokojące doniesienia napływają z Południowej Afryki. Kraj ten odpowiada za produkcję 75% światowych zasobów platyny. Obecnie istnieje zagrożenie strajkami ze strony Unii Handlowej Południowej Afryki, która nie zgadza się z decyzją rządu zezwalającą na podniesienie taryf ze strony firmy Eskon. Gdyby te strajki doprowadziły do utrudnień produkcji, możemy mieć do czynienia z niedoborem platyny na rynkach światowych i - w konsekwencji - wzrostem ceny.

Reklama

Technicznie cena platyny pozostaje w trendzie wzrostowym ze wsparciem przy linii trendu na poziomie 1583 dolary. Silnym oporem okazała się być cena 1609 dolarów, gdzie doszło do chwilowego zatrzymania. Kolejnym celem rynku powinien być poziom szczytów z końca stycznia i cena 1633 dolary. Dopiero pokonanie tego poziomu da silny sygnał kupna.

Ten tydzień będzie interesujący także ze względu na ogłoszenie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wypowiedzi sugerujące zmianę podejścia do polityki monetarnej w najbliższym czasie mogą spowodować duże wahania na rynkach walutowych, a tym samym na rynku platyny. Potencjalne umocnienie się amerykańskiego dolara może stanowić zaporę dla dalszych wzrostów.

Anna Lachowiecka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »