Reklama

Wzrost kontraktów w Europie

W zachodniej Europie kontrakty na indeksy rosną, a w centrum uwagi rynków znajdują się spadki cen surowców, w tym złota i ropy. Pozytywna tendencja na europejskich rynkach akcji wspierana jest przez poprawę sytuacji Grecji.

W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 rosną o 0,05 proc., FTSE 100 zwyżkują o 0,01 proc., CAC 40 futures idą w górę o 0,16 proc., a na DAX rosną o 0,04 proc.

Cena złota spadła w poniedziałek o ok. 4 proc. do 1.088,05 za uncję , co jest najniższym poziomem od ponad pięciu lat. Metalu pozbywali się sprzedający z Chin. Spadała także platyna, której ceny były z kolei najniższe od sześciu i pół roku.

Analitycy przyczyny przeceny złota upatrują w informacjach o niższych od oczekiwań zakupach metalu przez chiński bank centralny, który podał w poniedziałek informacje o swoich zapasach kruszcu.

Reklama

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku we wtorek spadły poniżej 50 USD po raz pierwszy od kwietnia. Przyczyniły się do tego zapowiedzi ministra ropy Iranu, że po zniesieniu sankcji gospodarczych kraj ten będzie chciał odzyskać swój udział w rynku ropy niezależnie od ceny surowca.

Presja na rynkach surowców to także efekt spekulacji, że zbliża się termin pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Nasiliły się one po tym jak prezes Fed Janet Yellen podkreśliła w Kongresie USA w ubiegłym tygodniu, że zamierza podnieść stopy procentowe w tym roku.

Po najdłuższej serii zysków od kwietnia 2014 r., indeks Stoxx znajduje się około 2 proc. poniżej swojego rekordu. Optymizmowi na europejskich rynkach akcji sprzyja poprawa perspektyw dla Grecji.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w poniedziałek, że Grecja spłaciła całość swych zaległości wobec niego w kwocie około 2 mld euro. Także EBC podał, że Grecja spłaciła w poniedziałek swe bieżące należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w kwocie 4,2 mld euro.

Dokonanie spłat stało się możliwe dzięki otrzymaniu w poniedziałek przez Ateny od Unii Europejskiej pożyczki pomostowej w kwocie 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM). Pożyczka ma sfinansować spłatę zaległych wierzytelności, zanim zakończone zostaną rozmowy o trzecim pakiecie pomocowym dla Grecji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »