Reklama

Wzrost w Europie, GPW w miejscu

WIG20 wzrósł nieznacznie na dzisiejszej sesji, podczas gdy solidne wzrosty obserwowaliśmy na innych rynkach europejskich. Inwestorów wystraszyła bliskość ważnego poziomu oporu.

WIG20 wzrósł nieznacznie na dzisiejszej sesji, podczas gdy solidne wzrosty obserwowaliśmy na innych rynkach europejskich. Inwestorów wystraszyła bliskość ważnego poziomu oporu.

WIG20 wzrósł w pierwszej części sesji do 2 542 pkt i na tym siły popytu się wyczerpały. W każdym razie do końca dnia wystarczyło ich tylko na to, by indeks utrzymał się niewiele powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Nastroje na giełdach kontynentu były dobre i wspomagane przez dzisiejsze dane makro z USA, ale GPW nie korzystała na tym. Na poziomie 2550 pkt znajduje się szczyt z połowy sierpnia, który kształtował się przez cztery sesje - do jego pokonania potrzebne będą spore siły. Należy też pamiętać, że przez ostatnie dwie sesje WIG20 należał do najsilniejszych parkietów europejskich - dziś po prostu pozwolił się dogonić.

Reklama

Sprawdź bieżące notowania GPW na naszych stronach

W podobnej do WIG20 sytuacji jest sporo indeksów giełd światowych. Główne indeksy giełd w Paryżu, Budapeszcie czy w Nowym Jorku nie poradziły sobie jeszcze z przełamaniem szczytów z sierpnia. Być może gdy nastąpi to na innych giełdach, również WIG20 spróbuje przełamać ten poziom. Dobrym znakiem jest zachowanie londyńskiego FTSE, który po dzisiejszej sesji znalazł się na najwyższym poziomie od czterech miesięcy (gdyby WIG20 sforsował szczyty z sierpnia także mógłby się pochwalić najwyższym poziomem od końca kwietnia). Warto dodać, że wyceny polskich spółek prezentują się wysoko (w porównaniu do estymowanych na przyszły rok zysków), także wobec rynków zachodnich. Co prawda można doszukać się fundamentalnych przyczyn, dla których polskie banki wyceniane są wyżej niż np. niemieckie czy francuskie (te wymagają dokapitalizowania), to jednak jest to element obniżający atrakcyjność polskich akcji.

Rzeczone dane z USA dotyczą cotygodniowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych - było ich 451 tys. - o 19 tys. mniej niż oczekiwano. Po drugie bilans handlu zagranicznego USA wykazał w lipcu 42,8 mld USD deficytu, a oczekiwano 47 mld. Dane okazały się wystarczająco dobre, by podnieść S&P o 0,8 proc. na początku notowań, ale zbyt słabe by wpłynąć wyraźnie na przebieg notowań w Warszawie.

Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych

Na rynku obligacji mieliśmy dziś dobre nastroje. Islandia sprzedała bony za 400 mln EUR przy spadku rentowności, a rząd Węgier porozumiał się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, co do zbicia przyszłorocznego deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB (wcześniej rząd obstawał przy 3,8 proc. deficytu). Forint i węgierskie obligacje wzrosły po informacjach na ten temat (ale węgierski BUX zanotował spadek). Norwegia ujawniła się w gronie nabywców greckich obligacji skarbowych, co uznane zostało za deklarację wiary w to, że Ateny nie poproszą o restrukturyzację zadłużenia, co nadal jest powszechną opinią wśród zarządzających portfelami obligacji.

Zmiany na rodzimym rynku walutowym były dziś kosmetyczne.

Na rynku surowcowym ropa podrożała o 1,5 proc. do 75,6 USD za baryłkę (w NY) co daje najwyższą cenę od trzech tygodni. Złoto nie zmieniło wartości i jego cena wciąż przebywa w pobliżu rekordu, miedź natomiast potaniała o 1,2 proc.

Emil Szweda

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »