Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy analizują dane gospodarcze i liczbę nowych przypadków Covid-19. Liderem zwyżek były banki, Fed zgodził się na wznowienie skupu akcji i podniesienie dywidend od czerwca.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 453 punkty, czyli 1,39 proc., do 33.072,88 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł 1,66 proc., do 3.974,54 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 1,24 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.138,72 pkt.
Dow Jones i S&P 500 zakończyły tydzień na niewielkich plusach, Nasdaq w skali tygodnia zanotował spadek. Indeksy nie są daleko od historycznych szczytów, ale ich rajd w górę został ostatnio zahamowany z powodu rosnących rentowności obligacji i obaw o wyceny spółek.
W piątek duże banki JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citigroup, Morgan Stanley zyskały po 1-2 proc.
Fed ogłosił, że banki mogą wznowić odkup akcji i podnieść dywidendę już pod koniec czerwca. Bank centralny pierwotnie zapowiedział, że zniesie ograniczenia związane z pandemią w pierwszym kwartale. Według analityków nawet opóźnione ogłoszenie tego ruchu daje inwestorom większą jasność.
Rosły spółki, które skorzystają na otwarciu amerykańskiej gospodarki. American Airlines zyskał 1 proc., Royal Caribbean Carnival i Norwegian Cruise Line po ponad 1 proc.
Firmy naftowe Occidental Petroleum i Marathon Oil rosły po ok. 2-3 proc. po wzroście cen ropy.
Producent wyrobów tytoniowych Altria szedł w górę o 2,5 proc. po tym, jak Jefferies podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "trzymaj".
L Brands rósł 6 proc. po tym, jak właściciel Victoria's Secret po raz drugi w tym miesiącu podniósł prognozę zysków na bieżący kwartał.
Wydatki amerykańskich konsumentów w lutym spadły o 1 proc. mdm, po wzroście o 3,4 proc. miesiąc temu, po rewizji z +2,4 proc. Oczekiwano spadku o 0,7 proc. mdm. Dochody Amerykanów w II spadły o 7,1 proc. wobec wzrostu o 10,1 proc. miesiąc wcześniej. Tu rynek oczekiwał -7,3 proc. mdm.
Deflator PCE w USA w lutym wyniósł 1,6 proc. rdr, wobec 1,4 proc. rdr miesiąc wcześniej i wobec konsensusu na poziomie 1,7 proc.
Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 125,69 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 2,757 mln.
W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.270 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 69.586 kolejnych osób. Placówka naukowa z Baltimore powiadomiła, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 30,1 mln przypadków zakażenia wirusem, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 546,8 tys.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek nowy cel na pierwsze sto dni swojego urzędowania w Białym Domu - 200 milionów wykonanych szczepień przeciw koronawirusowi. Deklaracja ta padła podczas pierwszej i długo wyczekiwanej konferencji prasowej Bidena w roli przywódcy USA.
Wcześniej Biden obiecywał 100 milionów szczepień w 100 dni prezydentury. Cel ten został już jednak osiągnięty 19 marca, w 58. dniu jego urzędowania.