Reklama

Zaczyna być nieciekawie

Inwestorzy mają za sobą kolejną zmienną sesję. Rośnie poziom emocji i amplituda dziennych wahań. Głównym zagrożeniem dla naszego rynku jest koniunktura zewnętrzna, przede wszystkim ryzyko korekty na Wall Street. GPW będzie w kolejnych dniach mocno zwracała uwagę na dalszy rozwój wydarzeń na amerykańskim rynku akcji.

Inwestorzy mają za sobą kolejną zmienną sesję. Rośnie poziom emocji i amplituda dziennych wahań. Głównym zagrożeniem dla naszego rynku jest koniunktura zewnętrzna, przede wszystkim ryzyko korekty na Wall Street. GPW będzie w kolejnych dniach mocno zwracała uwagę na dalszy rozwój wydarzeń na amerykańskim rynku akcji.

Wczorajsza sesja miała burzliwy przebieg. Indeks WIG20 w najlepszym momencie sesji powrócił nawet na kilka punktów powyżej poziomu 2.400 pkt. Jednak jeszcze raz na tym poziomie oporu pojawiła się większa podaż. Scenariusz na najbliższe dni to konsolidacja indeksu WIG20 w strefie 2.350-2.400 pkt. Dopiero mocne wyjście w górę będzie sygnałem zachęcającym do inwestycji. Patrząc pod kątem sektorów, wydaje się, że jedynie spółki energetyczne są obecnie w stanie przeciwstawić się ryzyku pogorszenia koniunktury.

Potrzebna mocna selekcja papierów - indeks WIG

Krajowy rynek zaoferował inwestorom wysokie stopy zwrotu w I kw. br. W pierwszych trzech miesiącach tego roku mocno rosły zarówno spółki małej i średniej kapitalizacji, jak i kursy blue chips. Mocno poprawiły się również nastroje rynkowe przechodząc chwilami do euforii. W kwietniu dobra koniunktura utrzymała się jedynie wśród dużych spółek, które zyskały dzięki napływowi środków na rynki emerging markets. Obecnie rynek znalazł się w zawieszeniu. Indeks WIG znalazł się w strefie 62,0-63,0 tys. pkt. Mimo, iż ostatnio kursy spółek coraz częściej przechodzą w fazę spadkowej korekty, nastroje wśród inwestorów są zbyt dobre. Z ostatnich badań wynika, że trendu wzrostowego spodziewa się 54,6 proc. graczy, a trendu spadkowego tylko 22,3 proc.

Reklama

Czy Trump rally znajdzie kontynuację? - indeks S&P

Początek czwartkowych notowań był bardzo nerwowy. Kilka słabszych raportów spółek pogorszyło klimat inwestycyjny. Problemem pozostaje również kwestia, w jaki sposób Donald Trump sfinalizuje zapowiadaną reformę podatkową. Ekonomiści obawiają się wzrostu deficytu w budżecie państwa. Tymczasem FED przygotowuje się do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Zacieśnienie polityki pieniężnej nie będzie sprzyjało giełdowej koniunkturze.

Informacje ze spółek

KGHM - skromna propozycja dywidendy i ambitne cele w strategii

Zarząd KGHM rekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę 1 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 200 mln zł - podał koncern w komunikacie. Zarząd rekomenduje również pokrycie straty za 2016 rok w kwocie 4,1 mld zł środkami z kapitału zapasowego grupy.

Komentarz: Proponowany dzień przyznania prawa do dywidendy to 14 lipca. Wypłata nastąpi w dwóch transzach: 17 sierpnia i 16 listopada br. W ubiegłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 1,5 zł. Przy obecnym kursie giełdowym, tegoroczna stopa dywidendy wynosić będzie 0,9 proc. Zarząd spółki przedstawił również uaktualnioną strategię. Jej głównym założeniem jest m.in. osiągnięcie poziomu EBITDA w wysokości 7 mld zł w 2012 r. Planowane jest również zwiększenie mocy produkcyjnych w Sierra Gorda. Inwestorzy mają jednak świadomość, iż wyniki finansowe spółki w dużej mierze zależą od koniunktury na rynku surowców, w tym przede wszystkim od cen miedzi i srebra.

PGE - dobre wyniki, ale zarząd chce zatrzymać zyski w spółce

Zysk netto PGE przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w I kw. 2017 r. 964 mln zł wobec 870 mln zł rok wcześniej i wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 882 mln zł - podała grupa w raporcie. EBITDA wzrosła w tym czasie do 1,948 mld zł z 1,822 mld zł, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami.

Komentarz: Sądząc po wczorajszym wzroście kursu, inwestorzy liczyli, że PGE, podobnie jak Tauron i Enea, przedstawi dobry raport finansowy za I kw. Wypracowane wyniki w I kw. nieznacznie przekroczyły rynkowy konsensus. Negatywnym zaskoczeniem jest jednak propozycja zarządu w sprawie zawieszenia wypłaty dywidendy z zysków z trzech kolejnych lat. Szansą dla spółek energetycznych jest natomiast planowana ustawa o rynku mocy, która może być uchwalona do końca tego roku.

Mariusz Puchałka

analityk inwestycyjny

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »