Reklama

Załamanie nastrojów na świecie bez dużego wpływu na złotego

Gwałtowne pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych w sposób szczególny nie zaszkodziło w czwartek złotemu. O godzinie 17:12 kurs USD/PLN testował poziom 3,1317 zł wobec 3,1232 zł dzień wcześniej na zamknięciu. Notowania EUR/PLN natomiast spadły do 4,1576 zł z 4,1607 zł w środę. Podobną siłę można było zaobserwować na rodzimym rynku długu, który także zachowywał się dziś relatywnie mocno.

W czwartek przez globalne rynki przetoczyła się fala wyprzedaży. Niemiecki DAX w pewnym momencie notowań tracił 2 proc., francuski CAC40 tracił 1,6 proc., a amerykańskie indeksy krótko po otwarciu spadały po 0,8 proc. Głębokiej przeceny doświadczył rynek ropy, złota i miedzi. W relacji do euro zyskiwał dolar.

Reklama

Do pogorszenia nastrojów przyczyniły się w dużej mierze publikowane dziś dane makroekonomiczne. Indeks nastroju biznesu w strefie euro wyraźnie zanurkował w marcu, spadając do -0,30 pkt. z -0,16 pkt. miesiąc wcześniej (prognoza: -0,18 pkt.). To przypomniało inwestorom o bardzo słabych odczytach europejskich indeksów PMI, jakie zostały opublikowane w poprzednim tygodniu.

Rozczarowujące dane napłynęły z USA. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu ukształtowała się na poziomie 359 tys. i była o 9 tys. wyższa od rynkowego konsensusu. Dodatkowo wcześniejsze dane zrewidowano w górę do 364 tys. z 348 tys. wniosków.

W tej sytuacji humorów inwestorom nie zdołała poprawić publikacja finalnego odczytu danych o PKB USA za IV kwartał 2011 roku. Zgodnie z prognozami, wzrost sięgnął 3 proc., co było najlepszym wynikiem od 2010 roku.

Obserwowanej dziś siły polskiej waluty nie należy wiązać z wydarzeniami politycznymi. Koalicyjne porozumienie ws. reformy emerytalnej trudno nazwać istotnym wydarzeniem. Przede wszystkim dlatego, że tylko najwięksi pesymiści mogli wierzyć, że w jakimś stopniu reforma ta jest zagrożona.

Dalekie od klasycznego zachowanie złotego w czwartek wprowadza dodatkowy element ryzyka w prognozowaniu jego kursu w piątek. Jako, że wciąż nie ma mocnych dowodów na zerwanie korelacji z rynkami globalnymi, trzeba przyjąć, że to właśnie nastroje na świecie będą kosztowały ten kurs. W tej sytuacji kluczowe będzie to, czy po kilku dniach spadków, na giełdach pojawi się odreagowanie. Jakie dane napłyną z amerykańskiej gospodarki (dochody i wydatki Amerykanów, Chicago PMI, indeks Uniwersytetu Michigan). Jak również to, co podczas jutrzejszego spotkania ustalą ministrowie finansów strefy euro ws. Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Marcin R. Kiepas

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dowiedz się więcej na temat: dziś | czwartek | załamanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »