Reklama

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym - na te dane czeka cały świat

To znów ten dzień miesiąca! Raport o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych - być może najbardziej śledzony miesięczny raport ekonomiczny - zostanie opublikowany o 12.30 czasu GMT, przy czym analitycy spodziewają się zmiany na poziomie +55 000. My jednak oczekujemy lepszego wyniku.

Lepszy od oczekiwań raport ADP sugeruje bardziej optymistyczne dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym.

Opublikowany dwa dni temu raport o zatrudnieniu ADP wykazał wrześniowy wzrost liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym o 91 tysięcy - po korekcie o 2 tysiące w dół poinformowano też, że w sierpniu przybyło 89 tysięcy miejsc pracy. Rynki nie przejęły się szczególnie sierpniowymi danymi o zerowej zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, jednak my sądzimy, że były one przesadzone w kontekście innych publikacji dotyczących rynku pracy, takich jak sprawozdanie ADP czy związane z zatrudnieniem komponenty indeksu ISM (jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, rynki mają w zwyczaju uznawać dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolnicznym za wiarygodny opis stanu rynku pracy, podczas gdy w rzeczywistości są one tylko jednym z szacunków).

Reklama

Podana przez ADP informacja o dodatkowych 91 tysiącach miejsc pracy świadczy o tym, iż dzisiejsza publikacja okaże się lepsza od prognoz spodziewających się przyrostu na poziomie 55 tysięcy, ponieważ ADP posługuje się inną metodologią. Oznacza to, że strajki w Verizonie wpłynęły negatywnie na dane o zatrudnieniu w pozarolniczym (-45 tysięcy), ale pozostały bez wpływu na dane ADP.

Analiza głównych składowych również wskazuje na pewną poprawę.

Analiza głównych składowych zastosowana w odniesieniu do najważniejszych nieopóźnionych szeregów czasowych rynku pracy (ADP, zatrudnienie w produkcji ISM, zatrudnienie poza produkcją oraz liczba pierwszych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) również wykazuje pewną możliwość pozytywnej niespodzianki w dzisiejszym raporcie - model ten sugeruje, że we wrześniu można się spodziewać 63 tysięcy nowych miejsc pracy. Wykorzystujemy jedynie pierwszą składową główną, która wyjaśnia ponad 80% zmienności wspomnianych powyżej szeregów czasowych.

Mads Koefoed, Macro Strategist, Saxo Bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »