Reklama

Zieleń dominuje na parkiecie

Po jednodniowej przerwie we wzrostach na rynku akcji, byki ponownie przystąpiły do ataku. Tym razem sesja na GPW zakończyła się około 1-proc. zwyżką indeksów. W gronie warszawskich wskaźników błyszczały indeksy kojarzone z małymi spółkami. Indeks sWIG80 urósł o 1,2 proc. i ustanowił nowy szczyt hossy, wspinając się na poziom najwyższy od czerwca 2008 r.

Wśród firm niekoniecznie zaliczanych do małych uwagę zwracał wczoraj Petrolinvest. Zwyżka kursu o 26 proc. przy należących do największych na całym rynku obrotach (136 mln zł) to reakcja na przyznanie spółce przez EBOiR pożyczki zamiennej na akcje o wartości 50 mln USD na poszukiwanie ropy w Kazachstanie. Wydaje się, że na wyobraźnię inwestorów podziałało głównie przekonanie o tym, że skoro EBOiR wspiera Petrolinvest, to być może oznacza to, że perspektywy spółki są lepsze, niż się wydawało (firma od wielu kwartałów notuje straty, a jej zadłużenie jest bliskie 80 proc. aktywów).

Reklama

Na rynek nie trafiły żadne istotne ekonomiczne dane, które dałyby inwestorom wyraźny impuls do kupna lub sprzedaży papierów. Z ciekawszych, to w minionym tygodniu liczba wniosków o kredyt hipoteczny za oceanem wzrosła o 0,5 proc., wobec 14,6-proc. wzrostu tydzień wcześniej.

W sferze fundamentalnej mamy coraz więcej dowodów na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie w stosunku do sytuacji sprzed roku. Ostatnie dni przyniosły serię przełomowych publikacji makro w Europie Zachodniej i w naszym kraju. Okazało się, że produkcja przemysłowa jest już na plusie rok do roku m.in. w Niemczech (+2,2 proc.), Francji (+3,5 proc.), w Czechach (+5,3 proc.), na Słowacji (aż +19,3 proc.) i na Węgrzech (+5,7 proc.).

Wracając do całego rynku, to nadal obowiązuje trend wzrostowy. Celem byków są okolice 2450pkt i w dalszej perspektywie 2500pkt. dziś zostaną opublikowane ważne dane makro z USA. Dużej zmienności należy oczekiwać pod godz.14.30 kiedy na rynek napłynie raport z rynku pracy(Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych) oraz zostanie przedstawiony bilans handlu zagranicznego.

Krzysztof Wańczyk

Dowiedz się więcej na temat: zieleń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »