Reklama

Złoty i złoto w cieniach klifu

Pomimo dobrych sygnałów z Europy, jak i z USA dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem korekty trwających od ponad dwóch tygodni wzrostów.

WIG20 otworzył się poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia i przy zmienności nie przekraczającej 10 pkt. przez resztę dnia powoli wędrował w dół. Brak entuzjazmu inwestorów, pomimo względnie dobrych informacji napływających od początku tygodnia, jest głównie efektem obaw o tzw. Fiscal Cliff. Kumulacja kończących się programów stymulacyjnych i wygasających ulg podatkowych, przypadających w USA na początek 2013 roku, może zaszkodzić wątłemu ożywieniu gospodarczemu w tym kraju i zwiększyć prawdopodobieństwo recesji.

Próba przedłużenia ulg i utrzymania wydatków rządowych na obecnym poziomie, wymagałaby z kolei podniesienia po raz kolejny maksymalnego pułapu długu, na co administracja Obamy nie ma zgody w Kongresie. Wszystko zapowiada, że rynki czeka powtórka z huśtawki nastrojów jaka miała miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku, kiedy to starcia o pułap długu doprowadziły do obniżenia amerykańskiego ratingu kredytowego. Konsekwencją była najgłębsza przecena rynku od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

Reklama

Jak zawsze, pierwszą ofiarą korekty był złoty. Po trwającej blisko dwa tygodnie fali aprecjacji, polska waluta zaczęła się przeceniać i od wczoraj osłabiła się względem dolara o blisko 3 grosze (do 3,19 PLN). Na dalsze umacnianie się amerykańskiej waluty wskazuje także gwałtowna przecena złota (blisko 40 USD w przeciągu kilku godzin), którego wartość charakteryzuje się silną, ujemną korelacją z wartością dolara. Rósł także kurs innych głównych walut. Frank szwajcarski umocnił się do 3,41 PLN a euro 4,11 PLN.

Dzisiejszy dzień jest istotny pod względem napływających zza oceanu danych. O godzinie 13 opublikowano wskaźnik zmiany ilości wniosków o kredyt hipoteczny. Odczyt o wartości -0,9 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia miał neutralny wpływ na rynki. Niestety ilość sprzedaży nowych domów była dużo niższa od prognoz (368 tys. wobec oczekiwanych 390 tys.) i rzuca cień na odbicie na amerykańskim rynku nieruchomości.

Inwestorzy zaangażowani na rynku towarowym, czekają zapewne z niecierpliwością na publikację ilości zapasów ropy crude. Rynek nie spodziewa dobrych informacji, gdyż od samego początku notowań cena ropy spadała i o ile ilość zapasów nie zaskoczy spekulantów, możemy w najbliższym czasie testować wsparcie na poziomie 84 USD za baryłkę.

Najistotniejszą publikacją będzie jednak tzw. Beżowa Księga, czyli zbiorczy raport o stanie amerykańskiej gospodarki sporządzany przez FED. Jest ona jednym z głównych źródeł danych, na podstawie których podejmowane są decyzje podczas posiedzeń FOMC i jej treść może wskazywać na dalszy kierunek polityki monetarnej w USA.

Błażej Mykowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »