Reklama

Zwyżka traci dynamikę

Po dwóch dniach wzrostów siła byków wyczerpała się. Spośród głównych giełd europejskich jedynie DAX utrzymał się nad kreską. Na tym tle indeks naszych największych spółek trzymał się bardzo dobrze.

Warszawskie indeksy poruszały się pod dyktando wydarzeń we Frankfurcie. Nasze byki poczynały sobie jednak śmielej niż ich niemieccy koledzy. WIG20 przodował wśród wskaźników na naszym kontynencie. Dzień rozpoczął od zwyżki o około 1 proc. Po chwilowym osłabieniu, jeszcze przed południem ruszył mocniej w górę, docierając do 2335 punktów i zyskując 1,3 proc. Później nastroje zaczęły się pogarszać i indeks w ciągu kilku godzin znalazł się kilkanaście punktów niżej.

Wciąż jednak utrzymywał pozycję europejskiego lidera. Można powiedzieć, że to cofnięcie się może mieć korzystne konsekwencje, tworząc przestrzeń do ponowienia ataku i zbliżenia się do szczytu z 15 marca, znajdującego się w okolicach 2345 punktów. Będzie to możliwe pod warunkiem wystąpienia sprzyjających okoliczności w naszym otoczeniu. Z wtorkowej siły trudno bowiem wnioskować, że warszawski parkiet będzie w stanie wybić się na niezależność od sytuacji na głównych giełdach i odrabianie dystansu do nich.

Reklama

Od rana siłą wyróżniały się spółki surowcowe. Już w pierwszych minutach handlu akcje JSW i KGHM rosły po około 2 proc. Towarzyszyły im papiery BRE, GTC i Synthosu. Nieco później dołączyły do nich także walory PKN Orlen. Liderem wzrostów w gronie największych spółek były jednak akcje Lotosu, które szły w górę o ponad 3 proc. Niewielkie spadki były udziałem papierów Bogdanki, Boryszewa, PGE i Tauronu. Na szerokim rynku zwracała uwagę siła spółek chemicznych, których akcje zwyżkowały po ponad 4 proc. Przede wszystkim jednak warto zauważyć przełom w przypadku potężnie przecenionych w ostatnim czasie walorów PBG. We wtorek zyskiwały one chwilami ponad 14 proc. To reakcja na informacje o zaawansowanych rozmowach w sprawie sprzedaży kilku spółek z grupy PBG.

Na głównych giełdach europejskich optymizm nie był tak wyraźny, jak w Warszawie i za wyjątkiem Frankfurtu, nie przetrwał do końca dnia. Na otwarciu indeksy w Paryżu, Frankfurcie i Londynie zyskiwały po 0,4-0,5 proc. Zwyżka wyczerpała swój potencjał tuż przed południem. DAX w najlepszym momencie szedł w górę o 1 proc. Pod koniec dnia CAC40 tracił 0,9 proc., FTSE spadał o 0,2 proc., a DAX bronił się przed zejściem pod kreskę.

Początek handlu na Wall Street przyniósł symboliczną zwyżkę indeksów. Za oceanem także nie było widać śladu po niedawnym optymizmie. Dane makroekonomiczne nie przyniosły nowych impulsów. Indeks cen domów w największych amerykańskich zgodnie z oczekiwaniami spadł o 3,8 proc. Także wynoszący 70,2 punktu wskaźnik nastrojów konsumentów nie odbiegał od prognoz.

WIG20 zakończył dzień zwyżką o 0,8 proc., WIG wzrósł o 0,74 proc., mWIG40 o 0,76 proc., a sWIG80 o 0,49 proc. Obroty wyniosły 920 mln zł.

Roman Przasnyski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »