Reklama

Zwyżki niewielkie, ale konsekwentne

W ostatnim czasie zachowanie GPW przypomina powolny, aczkolwiek stabilny marsz na północ i dzisiejsza sesja dobrze wpisywała się w ten obraz. Zwyżki nie były więc spektakularne, ale dość konsekwentnie podnosiły wszystkie indeksy.

W ostatnim czasie uwaga inwestorów na arenie globalnej nieco przesunęła się z koncentracji na europejskim ilościowym luzowaniu w kierunku przyszłych działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W tym kontekście ważna była ostatnia seria doniesień z USA, która wskazywała na możliwość opóźnienia rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp, a gdy ten się już rozpocznie, to będzie wolniejszy niż wcześniej szacowali sami członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Reklama

Dość dobrze w ten nurt wpisały się piątkowe słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Z kolei wczorajszy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC można były odczytywać w nieco jastrzębi sposób, gdyż wiele członków monetarnego gremium - choć prawdopodobnie nie większość - wyrażało chęć podniesienia stóp już w czerwcu. Szybko pojawiły się jednak komentarze, że po piątkowych danych ten jastrzębi ton warto przyjąć z rezerwą.

Ponadto jeszcze w samym protokole przedstawiciele Fed zwracali uwagę, że z uwagi na silnego dolara i tanią ropę podwyżki stóp będą raczej później w tym roku. Wszystko to sprawiło, że kapitał śmielszym okiem spojrzał na rynki wschodzące, szczególnie te azjatyckie, gdzie wciąż rozgrywana jest możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej, nie tylko w Chinach, ale być może również w Japonii. Głównie dzięki zwyżkom akcji w azjatyckim regionie indeks MSCI Emerging Markets znalazł się na najwyższych poziomach od września minionego roku i wraca do wyżej położonej części trendu bocznego, w którym tkwi od 2011 roku.

Tego typu informacje w sposób naturalny wspierają kondycję rodzimego parkietu, który wciąż zaliczany jest do grona parkietów wschodzących. Na naszą korzyść działają również niezłe informacje z realnej gospodarki, które przekładają się na pojawiające się rewizje w górę prognoz tegorocznego wzrostu gospodarczego. Warto przypomnieć sobie również ostatnie publikacje wskaźników PMI, gdzie Polska wyróżniała się pozytywnie, podobnie zresztą jak cały region Europy Środkowej korzystający na ożywieniu koniunktury w Europie Zachodniej.

W trend ten wpisują się umacniające się waluty krajów naszego regionu, a wraz z nimi również giełdowe indeksy. Niestety nasz rynek wciąż pozostaje w tyle za węgierskim BUX-em, który zdołał już z impetem opuścić bloki startowe i od początku roku zyskał 25 proc. Krajowy WIG ze stopą zwrotu na poziomie 7 proc. wciąż na tym tle prezentuje się blado i raczej ciężko jest liczyć na rychłą pozytywną zmianę.

Tym niemniej popyt w swoim spokojnym stylu na rynku działa i indeks WIG rosnąc dzisiaj o kolejne 0,7 proc. wyszedł na nowe tegoroczne maksima. Szczególnie cieszyć mogła poprawa klimatu wokół średnich banków, których akcje zyskiwały nawet pod 6 proc. W ten pozytywny obraz spisywał się również bardzo udany debiut spółki PEM, której akcje podczas pierwszych notowań na parkiecie zyskały aż 19 proc. Koniunktura pozostaje więc dobra i tożsama z hossą, wciąż wybiórczą i spokojną, ale jednak hossą.

Łukasz Bugaj

Dowiedz się więcej na temat: giełdy | wielka | Ale | ten

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »